| 7Seven7 a întrebat:

Buna am un monitor Neovo f-417 si as avea o problema cu osd(Imi zice "Blocare OSS"
si nu pot sa umblu la setari cum pot sa fac sa il deblochez ca acuma mi se vede culorile amestecate(Galbui asa)

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Monitorul e blocat tocmai pentru a fi protejat de apasarea accidentala pe butoanele acestuia.
Este activ doar cel pentru "pornit/oprit".
Daca ai un buton pentru Meniu, poti incerca sa tii apasat mai mult pe el (5 secunde), pana apare mesajul de "Deblocare OSD". Daca nu functioneaza, ia la rand toate butoanele si vezi la care reactioneaza astfel dupa o apasare continua mai lunga.
Dupa ajustarea automata, e recomandat sa blochezi la loc butoanele, prin acelasi procedeu, pentru a te scuti de probleme nedorite.