| mihaicatalinman237 a întrebat:

Buna, am un smart tv Nei cu sistem de operare Android 8. Am YouTube, Facebook si un magazin de aplicatii foarte enervant Aptopide' sau ceva de genul. Ma puteti ajuta sa imi instalez si eu Google Play, un Chrome sau o aplicație alternativa pentru descărcare aplicatii? Si de ce telefonul meu Samsung cu Android 10 nu se poate conecta prin usb pentru transfer fisiere? Doar il incarca.
Mulțumesc

1 răspuns:
| llllraullll a răspuns:

De obicei nu exista alte aplicatii decat pe cele pe care le are televizorul. Sau poti avea un fel de Google Play dar cu alta interfata, de exemplu cum ar fi App Store-ul de la Apple. In orice caz, daca televizorul este ceva mai vechi si mai ieftin este clar ca nu ai atat de multe aplicatii.
(Eu daca vreau sa ma uit pe Youtube sau sa ma uit la un film de pe Chrome imi folosesc PlayStation-ul).
Iar in legatura cu transferul de fisiere de pe telefon, ar trebui sa iti apara in bara de notificari un meniu mic in care ai mai multe optiuni cu ce poti face(de exemplu sa faci transfer de imagini, videoclipuri, de fisiere sau doar sa il incarci). Daca nu iti apare meniul inseamna ca nu exista compatibilitate intre telefon si televizor, deci ar trebui sa incerci prin alta metoda, cum ar fi sa conectezi TV-ul la un laptop.
Multa bafta!