| Andrr a întrebat:

Canon sau Nikon? Spuneti mi si de ce ati ales.

1 răspuns:
| SECRET33 a răspuns:

Nikon semnalează două avantaje destul de importante din punct de vedere al dotărilor tehnice în faţa lui Canon Astfel, NikonD3200 are 24.2 MP şi poate înregistra clipuri video în format Full-HD (1920×1080 pixeli), comparativ cu cei 12.2 MP şi rezoluţia HD (1080×720 pixeli) oferite de 1100D.

În rest, oferta este în mare parte similară, inclusiv în privinţa dimensiunilor senzorului, viewfinderului, viteza de realizare a fotografiilor, a conectivităţii sau a greutăţii. Inevitabil, preţurile lui Nikon D3200 pentru body şi versiunea cu obiectiv 18-55mm IS II sunt mai mari decât cele pentru Canon 1100D, atât prin prisma specificaţiilor, cât şi a datei de apariţie pe piaţă.