| berlin a întrebat:

Buna daca am doua hard-diskuri pe un pc poate sa mearga amandoua sa-u doar unu? windows 10 am pe ambele hard-diskuri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge ambele hdd, cu windows-uri deja instalate pe ele, asta am specificat in 2 mesaje pana acum, trebuie ori sa lasi un hdd, ori sa formatezi un hdd, si sa lasi un hdd cu windows instalat pe el.

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau*, si sincer nu, nu cred ca va functiona amandoua, trebuie sters/formatat un hdd, pentru ca 2 windows-uri nu are cum sa fie in acelasi timp bootabile doar daca sunt pe acelasi hdd.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie instalate doua sisteme de operare ca hardurile sa functioneze. Poti sa faci asta daca vrei, dar nu e necesar. Poti instala OS doar pe unul iar celalalt drive o sa ti-l recunoasca ca si pe o partitie.

| felinas a răspuns:

Da merg amandoua ca si eu am la fel la calculator.Dar trebuie sa pui doar pe unul windows. Sper ca te-am ajutat.O seara frumoasa

| mihai69 a răspuns:

Poți să ai și 20 de discuri.

| berlin explică:

Am window pe amândouă si vreau sa meargă amandoua

| berlin explică (pentru CuriousStuff):

Asa l-am luat cu doua hard-diskuri si doua windows

| LinxCont a răspuns:

Merg oricate hard diskuri incap in PC, daca placa de baza le suporta (daca sunt mai multe decat literele alfabetului, vor fi ceva probleme cu accesarea partitiilor.
Daca windows-ul e instalat pe ambele hard diskuri, atunci va porni acel windows aflat pe hard diskul setat din bios ca prima unitate de bootare.
De exemplu, daca avem 2 hard diskuri A si B, iar hard diskul A e pus primul in bios in ordinea de bootare, va porni windows-ul de pe hard diskul A.

In cazul in care hard diskul A are probleme si nu poate fi pornit windows-ul de pe el, va porni automat windows-ul B.

Daca ambele hard diskuri au windows instalat independent pe fiecare (fiecare hard disk are inregistrata secventa de pornire independent de celalalt hard disk), atunci din bios se poate stabili care sa porneasca. Va porni acel windows care e pe hard diskul pus primul in ordinea de bootare.

Daca windows-urile sunt instalate legate intre ele, secventa de pornire inregistrata numai pe unul din hard diskuri, atunci va aparea un meniu din care se va alege care windows sa porneasca si atunci in bios numai unul din hard diskuri poate fi pus ca prima unitate de pornire. Managementul windows-urilor legate intre ele se poate face usor cu easybcd http://neosmart.net/EasyBCD/ (pentru descarcare se apasa "Register" si apare butonul de Download.

Daca e pornit un windows, celalalt windows poate fi sters prin formatare (daca se doreste). La fel de bine poate fi tinut ca rezerva.

| felinas a răspuns:

Merge amandoua dar decat pe unul trebuie sa ai windows instalat, cel de-al doilea il folosesti pentru a avea memorie mai mare la calculator.

| ardei795 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau**
SERIOS, VOI CHIAR SI CAND CORECTATI, TOT GRESITI? rolling on the floor))
"Sa-u" chiar nu exista.
In sintagma "s-au", cratima elideaza grafic vocala "e", "s-" reprezentand pronumele reflexiv "se", iar "au", verbul auxiliar "a avea" la persoana a treia, numarul plural.
"Sau" este o conjunctie coordonaroare, adica leaga doua propozitii de acelasi fel (principale sau secundare) sau doua cuvinte cu acelasi rol sintactic in propozitie.
Gramatica de clasa a 7-a.

| LinxCont a răspuns:

Daca are 2 windowsuri, va merge fiecare din ele pe rand, in functie de ordinea de bootare pe care o setam din bios.
Daca vrem sa porneasca windows-ul de pe unul din hard diskuri, atunci punem acel hard disk sa fie primul in ordinea de bootare.

Se poate folosi easybcd pentru a instala un meniu chiar daca windows-urile au fost instalate separat.

Daca se doreste instalare separata (in cazul reinstalarii), diskul pe care vrem sa instalam windows-ul il punem primul in ordinea de bootare. Nu e rau chiar sa ascundem partitiile de pe celalalt hard disk (le ascundem de exemplu cu MiniTool Partition Wizard Free).

Daca vrem sa nu intram in bios pentru schimbarea windows-ului care porneste, pornim unul din windows-uri, instalam easybcd si adaugam si celalalt windows in secventa de boot de pe hard diskul windowsului pornit. In felul asta, vom avea meniu, chiar daca windows-urile nu sunt legate de la instalare in aceeasi secventa de boot de pe unul din hard diskuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ardei795):

Corectat, scuzati greseala, din graba! NU mai scrieti cu majuscule, deranjeaza la citire.
Multumesc,
Stima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LinxCont):

Intreaba-l sincer, daca stie ce I-ai detaliat tu aici.
Si inca ceva, am testat chiar eu pe un pc, 2 hdd cu windows 10 instalat, nu porneste nici unul, indiferent de ce este setat in BIOS!
Eroare afisata, ca lipseste partita de boot/hdd. Dupa ce am formatat la 0 un hdd, si am lasat pe celalalt cu windows 10, bingo, a functionat perfectwinking.

| berlin explică (pentru anonim_4396):

Robert deci nu merge amandoua windows uri

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai avut ghinion, mai degrabă ai dat peste o placă de bază cu un „glitch" în BIOS.
Și ca dovadă, eu am reușit să pornesc un calculator cu fix două discuri, ambele cu win 10 instalat și funcțional. Când l-am pus pe al doilea, pur și simplu s-a decis să buteze de pe ăla.
Explică-mi asta te rog, și pe deasupra voturile negative date altora pentru răspunsuri pertinente și perfect valabile. Dacă poți, desigur.

| LinxCont a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cum e facuta instalarea, depinde de bios si setarile disponibile. Eu am avut multe configuratii. Tot timpul aveam cate 2-3 windows-uri pe hard diskuri si pe partitii diferite. Chiar si acum am 3 hard disk-uri si 4 windows-uri, si pe 64 si pe 32 biti, un hard disk fara windows unul cu 3 windows-uri pe 3 partitii diferite si un windows 10 pe SSD pe care il folosesc. Cand doream sa reinstalez windows-ul, il lasam pe cel vechi asa cum e (ca sa am timp sa ma mai uit ce e si prin windows-ul vechi) si instalam windows-ul nou in alta partitie, Acum folosesc mai mult W10 de pe SSD, iar in celelalte windows-uri intru foarte rar.

| LinxCont a răspuns (pentru anonim_4396):

Eadevarat ca desi nu e greu, trebuie cateva cunostinte ca sa te poti descurca cu mai multe windows-uri. E mai greu la inceput, pana descoperi cum se face - dupa aceea e destul de usor. E posibil sa nu mearga 2 windows-uri daca biosul nu permite asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Da, adevarat maxim ghinionul, 2 placi de ASUS 970 PRO, glitch se numeste la tine... irelevant de fapt pentru tine, pentru ca tu stii desigur ca trebuie sa mearga 2 windows-uri pe 2 hdd, baga-te in acelasi timp pe pc... ciudat, numai tie putea sa iti mearga, pentru ca de cate ori am incercat chestia asta, nu imi da voie, si nici pe alte pc-uri, pana nu faci o anumita configuratie, cu anumite programe, foarte ciudat, oare de ce mi s-a intamplat doar mie? Oricum este irelevant pentru tine, doar faptul ca ti-am dat exact ce meriti, te supara, nu si restul, ti-e indiferent daca functioneaza sau nu.
Si nu doar pe windows 10 face asemenea figuri, ci si pe 8.1, tot my bad, ce sa fac asta este, nu stiu eu sa instalez windows-uri, trebuie sa ma duc la cineva profesionisti sa ma invete, chiar si cei de la pcg de unde comand mereu, imi spun ca, este imposibil in unele cazuri sa pui 2 windows-uri, pe 2 hdd, in acelasi timp pe pc, dar mnah, nici ei habar nu au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LinxCont):

Auzi, explicatie ca a ta, nu am auzit sincer sa fiu de cand sunt cu mana in pc-uri, pana acum... esti singurul care m-a incurcat in detalii:
Deci, ce ai tu, cum le bootezi acele 3 windows-uri de 64/32, si cu 3 hdd, in ce le-ai pus, cum de iti suporta placa de baza 3 hdd? Sunt curios ce detalii imi poti da concret, pentru ca eu, le-am aratat mesajul celor de la pcg, si am avut surpriza sa rada putin happy.