| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, este normal sa incerci sa vorbesti altfel? Eu sunt ardelean dar nu-mi place deloc accentul asta si nimic din acele cuvinte, stau in Cluj am prieteni care stiu cuvinte ardeleneşti eu n*am auzit niciodată de ele, eu vorbesc ca si cuvinte si incerc accentul celor din Craiova partea aia, mi se pare misto si mai puţine înjurături.

14 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Fii mândru ca esti ardelean. Avem un accent frumos...

| EcceHomo a răspuns:

In Craiova, mai puține injurături?laughing))
Nu m-ai auzit pe mine vorbind.winking

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru EcceHomo):

Gen mai puţin folosit cuvântul Dumnezeu si etc

| BuLaNNNeL a răspuns:

S-o crezi tu ca avem putine înjurături. rolling on the floor Te. njur o juma' de oră fără să mă repet. Eu iubesc accentul vostru si sunt oltean.

| Shammal a răspuns:

Daca iti place ceva fa-l fara sa stai sa te gandesti prea mult. Eu sunt oltean/muntean, insa imi place sa folosesc unele cuvinte ardelenesti big grin suna mai diferit, fain si amuzant; amu e posibil sa aiba o influenta si de unde le-am invatat.

| EcceHomo a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Asta aşa e, il scoatem pe Dumnezeu din schemă, dar iți băgăm mama si toți morții.happy

Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o tara oarecare din lume, doar 1% din populatie vorbeste limba literara, restul folosesc regionalisme.
Pe de alta parte, la noi 50% din populatie are jumatatea vocabularului indesit cu injuraturi (nu in satele din Ardeal, ci in orase! ).

Se mai si spune, "Omul de la prieteni se cunoaste" si "tot ce seamana se aduna".
Deci, daca tu ai asemenea "prieteni" care injura mult, atunci cel mai bine este sa te debarasezi de ei si cauta-ti prieteni mai educati!
Fiindca tot un proverb ardelenesc spune: "daca cazi intre laturi, te mananca porcii"!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti un om educat, vorbesti romana literara. Evident ca trebuie sa stii cat mai multe regionalisme, din toate zonele. Sa imiti un accent regional e o prostie, renunti la asta cand incepi scoala

| VladCristian1993 a răspuns:

Avem cel mai frumos accent. Fii mândru ca ești ardelean și fii tu! Nu încerca să pari altceva, nenatural și prefăcut. Am cunoscut multe persoane, tineri din diferite regiuni ale României, dar accentul nostru ardelenesc a fost pretutindeni apreciat

| ALGator a răspuns:

E bine sa poti sa vorbesti in afara de graiul regional si limba literara. Nu e gresit sa le vorbesti pe niciuna din ele.
In societate s-ar putea insa sa te vezi nevoit sau sa optezi sa vorbesti limba literara de exemplu ca sa fii mai usor acceptat la serviciu, facultate etc.
In afirmatia "sa fii mindru ca esti xxx" nu prea cred. O anumita apartenenta nu iti confera automat nimic pozitiv, la fel cum insa nici nu ai de ce sa te rusinezi, indiferent din ce cateogrie provii. In viata sintem freelancers.

| RB26DETT a răspuns:

Eu sunt moldovean (BC), de foarte mult timp traiesc printre ardeleni si mereu am vorbit literar, nu-mi place accentul de niciun fel, daca mergi prin sate auzi oameni vorbind cu accentul zonei respective dar la oras, mai rar!
Mi se pare ciudat sa incerci sa vorbesti cu alt accent, niciodata n-am vrut sa incerc sa vorbesc asa, cand eram mai mic aveam accent de moldovean, m-au crescut bunicii, la tara dar mi-a trecut dupa ce am plecat de la ei.
Parerea mea, daca tu stii sa vorbesti cu accent de Craiova dar sa-l nimeresti 100% nu sa-l amesteci cu accent de ardelean ca atunci e ciudat, imagineaza-ti un moldovean care amesteca accentul lui cu accentul ardelenesc, naspa, nu? laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| EcceHomo a răspuns (pentru DecsterIsBackMtfk):

Oltenia Eterna Terra Novahappy