| cineva11111111 a întrebat:

La laptop pot schimba placa video integrata fara sa schimb procesorul?

2 răspunsuri:
| GolopențaAdrian a răspuns:

La laptop nu se poate schimba nimic numa la pc se pot schimba componentele.

| CuriousStuff a răspuns:

Laptopurile sunt facute in jurul componentelor, spre deosebire de PC-uri care au carcasa in care bagi orice component ai. Ai putea sa o schimbi doar daca e compatibila cu placa de baza si daca are exact aceleasi dimensiuni ca si plata ta video actuala, daca difera catusi de putin nu o poti schimba, si nu cred ca gasesti placa la exact aceleasi dimensiuni. Daca laptopul tau are doar placa video integrata in placa de baza, adica acea placa video Intel Graphics nu ai nicio sansa sa pui alta. In general nu se poate schimab nici daca e placa video dedicata, putine laptopuri au loc si compatibilitate pentru alta placa video decat cea cu care vine din fabrica.