| StefanAndrei00 a întrebat:

Salut, am o placa video integrata Intel Graphics si as dori sa imi cumpar o placa video dedicata. Daca imi voi schimba placa video integrata trebuie sa imi schimb si procesorul sau merge sa pun si placa video integrata si dedicata in acelasi timp? Multumesc.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video Intel Graphics este integrata in procesor si nu ai treaba cu ea. Isi face treaba automat daca iti iei una dedicata. Vorba celor de mai sus : daca este laptop s-ar putea sa nu mearga. Unele nu au loc pentru placa video dedicata.

| ombladon a răspuns:

Despre ce dracu vorbesti? PC sau laptop?

| Jipa95 a răspuns:

Odata ce ai pus o placa video dedicata in pc, integrata din procesor se dezactiveaza automat. Asta in cazul sistemelor desktop. Daca este vorba de un laptop nu poti pune placa video dedicata in el.

| Eduard619 a răspuns:

Poti sa iti pui peste acelasi procesor

| hypentakill a răspuns:

Ce configuratie ai si ce placa video ai. Placa integrata nu se dezactiveaza singura uneori si va trebuie sa o dezactivezi din BIOS.

| AdrianPe a răspuns:

Placa video integrata e incorporata in placa de baza, nu o poti scoate. Odata ce ai cumparat o placa video dedicata cea integrata nu mai este folosita, ramane in stand by si porneste atunci cand dedicata nu merge. Sfatul meu e sa investesti intr.o placa dedicata si sa fii atent la compatibilitatea placii de baza cu placa. Cat despre procesor nu are o legatura asa mare cu dedicata, in plus dedicata iti va prelua o parte din procese si procesorul tau va fi mai liber, mai puternic.

| StefanAndrei00 explică:

Adica placa video integrata ramane?