| alexia228 a întrebat:

Buna! Poate sa-mi recomande și mie cineva niște laptop uri bune și sa fie subțiri?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce intelegi tu prin "subtire"?
Pentru mine, un laptop subtire e un laptop cu ecran de 14-15.6 inch, ce are greutatea in jurul valorii de 1.3kg, sau MAXIM 1.6kg (daca e varianta cu ecran de 15.6).
Exista si la 1.1Kg, si sunt mai subtiri, dar nu iti recomand asa ceva, daca vrei sa il si poti folosi la ceva si sa nu se arda, sau sa nu astepti o eternitate sa deschida 3 pagini in browser.

Pentru scoala si pachetul Office, filme, muzica, si tot ce mai vrei, recomand astfel:

1) procesor minim:
Intel i5-1135G7, sau Intel i7-1165G7 (ceva mai bun),

sau AMD Ryzen 5 5600U (procesor de generatie recenta, extrem de eficient pentru un UltraBook.
Nu lua nimic mai vechi de atat, adica din seria 4000 sau 3000... ) si de preferat, nu lua nici 5500U sau mai ales 5700U (5700U are frecventa de baza prea mica).

2) RAM 8 sau 16 GB (daca are doar 8, sa aiba un slot liber, poate mai doresti sa adaugi pe viitor, iar acea placuta de 8 sa NU fie lipita de placa de baza, ci introdusa intr-un locas (slot). Astfel in caz de nevoie/ defect, se poate schimba usor, nu costa o caruta de bani manopera).

3) sa aiba SSD in loc de HDD, preferabil M.2 cu NVMe (dar la o adica, si fara NVMe merge, nu ai nevoie de viteze traznet de transfer, daca nu faci editare video pe el)
Capacitatea pe care ti-o recomand pentru SSD:
512 GB sau 256GB
(din pacate SSD-urile nu e indicat sa le imparti in mai multe partitii (C si D, etc), vei instala Windowsul pe el, si programe, niste joculete eventual, si atat.
Vei avea doar partitia C:/
Daca depozitezi documente importante pe aceeasi partitie C:/ unde se afla Windowsul, le pierzi, in caz ca vei lua un virus si vei fi nevoita sa reinstalezi sistemul de operare.
De aceea recomand un HDD extern, nu sunt foarte scumpe. Ceva de 2TB, maxim 4, ar trebui sa iti fie suficient)

4) toate procesoarele amintite mai sus, contin cipuri video integrate in procesor, destul de performante.
Poti juca si unele jocuri, sau poti fara probleme sa vizionezi clipuri YouTube 4K@60 fps (si chiar 8K@30fps... sau filme 4K pe Netflix.)

5) pentru mine, e imperios necesar sa aiba tastatura iluminata, e extrem de util, am bifat si asta pe site-ul Altex (pe PcGarage nu exista filtru)

****************************
Uite concret ce variante am gasit:
****************************
Intel cu procesor i7 1165G7 = 4.498, 99 RON
vine cu windows 10 Pro preinstalat (dar te-as fi putut ajuta eu sa il instalezi, nu era o problema mare daca nu venea cu sistem de operare)

are intre 17.9 - 20.9 mm si 1.5kg

https://www.pcgarage.ro/......hite-grey/

***************************
AMD cu procesor Ryzen 5 5500U = 3.699, 90
(gasisem unul cu 5600U, dar era limitat la 8GB RAM, nu poti adauga mai mult)
PS: are 1, 65 kg, intre 14, 6 - 17, 99mm, si ecran de 15.6 inch
vine cu Windows 10 Home (suficient)

https://altex.ro/......P55153326/

**************************
Ryzen 5 5500U = 3.899, 90
e identic cu cel de mai sus,
DAR ecranul e de 14 inch
si nu are tastatura numerica in dreapta (din cauza marimii mai reduse)
are intre 17, 02 - 17, 99 mm si cantareste 1.43 kg
vine cu windows 10 Pro

https://altex.ro/......P54153296/

****************************
Ce recomand?
Unul dintre ultimele 2, oricare, practic doar ecranul marimea ecranului si greutatea difera.
Eu l-as lua pe cel de 15.6, e si mai ieftin (probabil datorita W10 Home), si o tastatura numerica e FOARTE UTILA!

Ce problema are primul (cel Intel)?
Are 16 GB RAM, deci suficient, nu ar mai trebui sa adaugi vreodata, dar sunt cositoriti de placa de baza, si in caz ca doamne fereste se defecteaza, inlocuirea lor devine un chin, dureaza mult mai mult, pret mai mare, nu orice service se incurca cu asa ceva, etc.

Crede-ma ca 8GB ajung pentru inceput, si cand doresti, poti merge cu el intr-un service de cartier, si poti adauga extrem de usor inca 8 GB (care trebuie sa fie identici ca specificatii: aceeasi capacitate, adica o placa de 8GB, trebuie sa aiba aceeasi frecventa si aceeasi latenta CL)
In fond raman bani de la 5000 RON chiar si acum, numai ca ar trebui sa vorbesti cu cei de la Altex, caci daca adaugi tu altundeva, pierzi garantia.

https://altex.ro/......e/dir/asc/

o placa DDR4 pentru laptop (SO-DIMM) de 8GB, cu frecventa de 3200MHz costa cam 200 si ceva de RON, mai trebuie verificata doar latenta, dar asta pot face ei foarte usor, eu trebuie sa caut review-uri pe net... (plus vor cere si ceva pe instalare).

**************************************

Daca doresti sa pastrezi muzica, documente, poze, etc, ti-am spus si mai sus, poti cumpara un HDD extern.

https://altex.ro/......1735/4-tb/

Oricare dintre cele din link e foarte ok, dar eu l-as lua pe cel cu 429, 99 RON

Alegerea iti apartine.
Eu ti-am prezentat doar cele mai performante variante, si cu un raport pret/calitate foarte bun.

4 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Toate sunt subțiri. Acelea cu dvd-writer erau mai groase, care numai se gasesc in magazine. Intră pe altex și alegeți tu în funcție de buget.

| NLS a răspuns:

1) in primul rand:
Despre ce buget maxim vorbim,
si cand doresti sa faci achizitia?

2) Ce doresti sa ruleze pe el in general?
+++Jocuri? (da niste exemple)
+++Ceva programe anume? (exemple)
+++Il vrei pentru scoala / facultate? (ce profil esti, sau daca stii exact in ce program(e) veti lucra - si mai bine )
+++Doar office si multimedia? (adica nimic special, doar browsing pe net, filme, muzica, si eventual un pachet Office)

PS: cu cat un laptop e mai subtire (exista categoria UltraBook - acestea sunt cele mai subtiri, insa sunt indicate doar pentru browsing, putin FB, YouTube si verificat mailul), are componente mai slabe (ma refer in speta la procesor)
si nu e indicat pentru forta bruta
(nici jocuri, nici unele programe mai pretentioase, cum ar fi cele de proiectare, arhitectura, editare video sau foto, AutoCAD (daca esti cumva la o facultate tehnica), etc ).

Ar mai fi si altele de spus, dar intai e important sa stim bugetul.

| alexia228 explică (pentru NLS):

Vreau sa îl folosesc la școala mai mult, bugetul maxim 5000 de lei…am nevoie de word, powerpoint etc

Răspuns utilizator avertizat