| eline22 a întrebat:

Am un laptop Dell Inspiron 5567 cu placa de retea fast ethernet 10/100. Ma pot conecta cumva la o retea gigabit? Nu vreau viteza mai mare, ci doar sa am conexiune la internet.

3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Da, poti sa te conectezi. Toate placile de retea, fabricate in ultimii ani, auto-negociaza viteza de transfer cu echipamentele active de retea (ex. router-e). Asa ca o placa 10/100 conectata la un router Gigabit, va functiona fara probleme, bineinteles la 100 Mbps.

| eline22 explică (pentru JackR):

Si doar cu cablu pentru fast ethernet?

| JackR a răspuns (pentru eline22):

Da. Orice cablu UTP este bun, nu ai nevoie de cabluri speciale.