| Chimied a întrebat:

Cum pot sa-mi instalez un filtru pe router? Adica toate dispozitivele conectate sa aiba acel filtru activ? Multumesc

7 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Acest lucru îl poți face din setările router-ului. Uită-te pe spatele router-ului, acolo o să vezi o adresă de internet pe care trebuie să o scrii în browser ca să accesezi setările router-ului. Când o să intri pe pagina respectivă va trebuii să scrii un user name și o parolă, le găsești pe spatele routerului ( cel mai probabil e așa : User name : admin, password : admin )

| Chimied explică (pentru Iunix):

Ok! Am intrat in optiunile router-ului, acum ce fac?

| Iunix a răspuns (pentru Chimied):

Caută la setări și activează filtrele pentru dispozitivele conectate.

| K0sti a răspuns:

Filtru care sa faca ce, cafea?

| mihai69 a răspuns:

Întrebarea e puțin neclară; presupun că ai vrea să nu poată fi accesat un anumit sait / domeniu din interiorul rețelei tale locale.
Acest lucru îl poți face doar dacă router-ul tău are și firewall (configurabil). Dacă nu, poți instala pe un server din rețea un server proxy pe care îl setezi cum vrei tu.
Iar dacă te referi cumva la filtrarea accesului după adresa MAC a utilizatorilor, acesta se poate configura din interfața web a router-ului, relativ simplu. Vezi în manualul de utilizare.
De notat că acest mod de selectare a utilizatorilor admiși e foarte ușor de ocolit și practic inutil.

| Chimied explică (pentru mihai69):

Exact! Router-ul este configurabil, am intrat in setari si am Advanced setting, Wireless settings, DHCP Server, Virtual server, Security settings, Routing settings, System tools. Si unde trebuie sa intru sa pun filtrul?

| mihai69 a răspuns (pentru Chimied):

Nu văd nicăieri să scrie „firewall". Restul e oricum configurabil, altfel orice router nu ar putea fi folosit.
Caută la „advanced", deși nu cred să găsești nici acolo. Era mai simplu să specifici clar CE anume înțelegi tu prin „filtru" și în plus, să spui ce router ai, ca să poată vedea oricine te-ar putea ajuta ce anume se poate face în acel sens.