| WADS2000 a întrebat:

De cateva zile s-a stricat HDD-ul la laptop. Acel hard avea 1 TB, 5400rpm si era de la WD. Acum mi-am luat unul de la HITACHI de 750GB cu 7200rpm. Cred ca este nou (l-am cumpărat dintr-un "shop" de langa mine, din uk. Asa zice vânzătorul si pare nou. L-a desfăcut din cutie. Am "garantie" la el 30 zile.)
Problema este ca se încălzește repede. Am cooler si il tin. Nu se încălzește chiar asa tare cu el. Am facut un test si scoatea 50°C.(cel mult 55°C). Dar cand pun mana langa tastatură se simte destul de bine. Eu cred ca trebuie curățat. Il am de aproape 2 ani. Si nu l-am curățat deloc. Si cand l-am desfăcut am vazut praf in ventilator.
Deci: se poate sa fie rau hardul?
Sa trebuiască curățat?
Va rog doar cei care cunosc sa răspundă. MULȚUMESC. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Pentru hdd, 50-55 grade e mult. spui ca laptopul are 2 ani. eu cred ca are nevoie de o revizie. adica dezmontat, curatat, renonare pasta termica, etc.
si daca ai posibilitatea sa iti iei un hdd nou e ok.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

1 daca ai "garantie" 30 de zile, hdd nu e nou. ai gresit cand ai ales sa il cumperi.
2 50 grade nu e o temperatura ridicata la un laptop. totusi cele 50 de grade ce test le arata si la ce anume? hdd? procesor?
pentru un hdd, e putin ridicata temperatura.

| WADS2000 explică (pentru gelu1970):

In repaus si asa pe internet sau altele imi scoate 39°C maxim 45°.

| WxRo a răspuns:

55 de grade este extrem de mult pentru un hdd. Incearca sa cureti laptopul.