| Cosmin_9592 a întrebat:

Este diferenta mare intre un Hard Disk de 5400rpm si un Hard Disk de 7200rpm?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi ar fi când vine vorba de viteza de rotaţie a HDD-ului=> cu cât este mai mare cu atât accesarea datelor este mai rapidă, ceva asemănător cu CD-romul, că şi acolo nu îi tot una să ai viteza maximă de 48X sau 52X; cel ce are viteza de 52X va citii datele de pe Cd mai rapid decât cel de 48X. Exact cam aşa stă treaba şi cu HDD-ul, asta desigur dacă ai desktop nu laptop.La laptop-uri nu se montează HDD de 7200 din motivul ca spaţiul fiind mic şî aerul nu circulă se va supraîncălzii deci se poate distruge şî de aia se montează de obicei HDD la 5400rpm.Succese şî sper că informaţiile de mai sus ţî-au fost de folos.

5 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Dif este ca 5400rpm incepe cu 54 iar 7200rpm incepe cu 72... oricum este dif da f mica.

| VORTEX a răspuns:

Viteza de procesare mai mare cred

| Gameshell a răspuns:

Da nu se vede care e diferenta? laughing) ca unu e 5400 si unu 7200
deci ala de 7200 e mai mare laughing

| TheAngel a răspuns:

Da esto o diferenta foarte mare printre memori, viteza si alte chesti care iti vor fi folositoare (funditaconfused)

| Ngh a răspuns:

Da. 7200>5400 => viteza de scriere/citire mai mare.