| AnonimFGH a întrebat:

Buna seara TPU! Aprind unitatea dar monitorul nu functioneaza, scrie no signal si becul este portocaliu in loc sa fie verde. Care ar fi problemă? Doar azi s-a intamplat asa ceva

5 răspunsuri:
| floreadan a răspuns:

Verifica ca si mufele cablului care leaga unitatea de calculator sa fie bine conectate. Esti sigur ca unitatea iti porneste?

| NLS a răspuns:

Verifica cablul, si daca ai, incearca cu un altul.
Daca nu ai acelasi tip de cablu, poti folosi si un adaptor (in caz ca ai adaptorul necesar prin casa).

Verifica sursa de input (exista de obicei buton dedicat pentru asta pe monitor, poate a apasat cineva pe el in mod voit, sau nu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este placa video dusă.

| AnonimFGH explică (pentru anonim_4396):

Dacă este dusă cum de merge acum? Câteodată se aprinde câteodată nu. Sa fie placa video?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnonimFGH):

Nu stiu, dul la reparat nu se repară pe TPU asa ceva.