| dulcikata17 a întrebat:

BunalaughingStie careva vreo aplicatie pentru telefon sau laptop in care sa fac video-uri animate cu voci din desene animate sau reale? Dar care sa pun eu personajele sa zica ce vreau, gen editatii

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu.

| PainTech a răspuns:

Nu mai suntem in anii '50, timpul in care pentru a face o animatie aveai nevoie de un buget imens si o echipa de artisi priceputi.

Sa clarificam :
I. Exista mai multe tipuri de animatii, si automat, diferite programe pentru fiecare tip de animatie.
II. Nu exista programe capabile de animatii wow pentru telefon
III. Unele programe premium nu sunt gratis

1. Animatie traditionala :
Desenarea manuala a fiecarui cadru. Expunerea rapida a acestor cadre da iluzia de continuitate si miscare. In prezent, se foloseste technica digitala numita " Onion Skin".

2. Animatie 2D :
Asemanator cu animatiile traditionale, nu este desenat fiecare cadru.

3. Animatie 3D.
Exact ceea ce spune si numele... Toate filmele pixar / disney moderne sunt animatii 3D. Extrem de complicate pentru incepatori.

4. Stop Motion.
Greu de explicat, usor de exemplificat : https://www.youtube.com/watch?v=W-YdhtwRf4Y&ab_channel=lozaus1

Presupun ca vrei sa te indrepti catre 2D/ traditional. Uite cateva programe :
FREE : Pencil, Cratoon, Synfig, Stykz, Pencil 2D, TupiTube, etc.
Premium : Moho, Adobe Animate, Toonz, CrezyTalk Animator, etc

FREE 3D : Blender
Premium 3D : Cinema 4D, suita autodesk, Poser, iClone

Care este cel mai bun? Depinde de cerintele si experienta.