| codrin98 a întrebat:

Am o mica intrebare. Astazi mi-am cumparat un laptop nou, Lenovo B50 cu specificatii : Procesor I5 dual core de 2, 20 boost 2, 70, Ram 4 GB HDD 500 etc. Ideea este ca la RAM am un stock liber sa mai adaug o placuta de memorie. Am avut in casa un DDR3 de 800Mhz de 2 GB si am vrut sa il lungesc pana la 6 GB adica 4 initial +2 care ii pun eu, dar cand l-am pus nu mi-l citeste nici in BIOS nici in Windows, dar spre mirarea mea este ca mi-l citeste in Specy programul de la Pirfrom sau ceva de genu. Cum as putea sa mi-l citeasca si Bios si windows-ul. Am windows 10 Pro cu licenta pe X64. Dau funda la raspunsul cel mai bun!

6 răspunsuri:
| Otto2014 a răspuns:

Probabil nu e compatibil, te-ai uitat sa vezi daca e compatibila placuta?

| K0sti a răspuns:

Stock? Ce e ala?

| codrin98 explică:

Otto2014 e compatibil happy

| codrin98 explică (pentru K0sti):

Adica acolo unde poti pune RAM-ul (Stocket)

| K0sti a răspuns (pentru codrin98):

laughing Asa ii zice? Aoleu...
Ii zice slot! Poti sa-l vinzi ca nu e compatibil! Pune mana si citeste specificatiile laptopului, ca de aia ai net!

| EneCristian a răspuns:

Ram are aceeasi ddr? adica daca ai ddr4 nu mere sa pui asa ddr3 ca ti sa nazarit tie cauta si tu modelul de placa de baza si foloseste de informatii sa gasesti placuta( un ddr la fel si de asemenea si slotul sa fie compatibil).