| AlexAL275 a întrebat:

Am o problemă cu laptop-ul. Problema este că merge foarte greu si se aude un zgomot ciudat, cred că este de la ventilator și bateria nu se mai încarcă sau se încarcă când vrea ea. Care este cauza? Ps:Am un laptop Acer aspire e 15 start, fără dvd cu 500 gb si 8 gb ram și o placă video Intel Celeron N2840(cam slăbuță )

2 răspunsuri:
| GheorgheBuruias a răspuns:

Salut, eu cred ca ar trebui sa il duci la un service de laptopuri pentru o curatare de praf daca laptopul este mai vechi de 3 ani. Adunarea de praf cauzeaza toate probleme mentionate de tine

| CM7YRE a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Incearca sa verifici temperaturile (core temp la cpu, gpu temp la gpu, hdd-ul cu hdd sentinel, ramii cu memtest), vezi sa ai toate driverele instalate, sau incearca versiuni diverse de drivere, ultimul update de bios, incearca o curatare/optimizare/reinstalare curata de sistem, gandeste-te la un upgrade de rami/ssd etc. Cauza poate fi "orice", depinde ce si cum mai exact are in ideea ca "merge gre/zgomot ciudat".