| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU! Am o problema la pc: mi-am facut un pc (custom build) si am pus la el un ventilator de la corsair. Problema ii ca nu ii pot controla culorile; cand vreau sa-i schimb culoarea ii fixat pe 2 culori. Singurul lucru pe care il pot face asta sa ii dau off. Am incercat cu aplicația aurasync nu merge, am incercat si cu iCUE si tot nu merge. Ati stii care este problema?
( placa de baza este un Asus b450 prime plus)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se putea schimba culorile ventilatorului, trebuie sa ai o serie de criterii care functioneaza IMPREUNA:
- luminile ventilatorului trebuie sa fie comandabil electric
- interfata (placa de baza sau alta placa) la care se conecteaza firele de lumina trebuie sa corespunda conexiunii luminilor ventilatorului, precum si soft-ului de comanda
- soft-ul de comanda trebuie sa fie pentru sistemul de operare folosit pe calculator si trebuie sa fie capabil sa comande luminile conform dorintei tale.
Doar daca toate aceste componente "se inteleg" intre ele, atunci luminile vor functiona conform dorintei tale.

Mai exista si varianta "comenzii manuale", daca circuitul electronic de comanda este facut "acasa", de un electronist priceput.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Bine, dar problema este ca toate sunt conectate si cum trebuie si tot nu pot

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata si putina electronica sau apeleaza la un electronist!