| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema destul de nasoala...Saptamana trecuta am cumparat o placa video noua pentru calculatorul meu si imi face probleme...Placa video e GIGABYTE Nvidia geforce gt 1030 2gb. Dupa o zi,am montat placa in calculator,l-am pornit si l-am conectat la monitor,nu a mers(noroc ca am avut un cablu hdmi prin casa si am conectat calculatorul lau un televizor)din fericire a mers la televizor, acum sa incepem cu problemele:
-rezolutia pe care se vede bine e 1360X768(adica doar atunci se vede pe tot ecranul)iar maxim, pe care am setat este 1920X1080(rezolutia maxima a placii video este 4096X2160),dar poate e din vina monitorului...
-am intrat pe GTA 5 si,surpriza,LAG! am dat la minim,lag,dupa aceea la maxim,tot lag,dar mai putin(nu stiu de ce),dar nu e un lag normal,se vede ca merge bine,dar e ca si cum ai tot pune pauze foarte scurte des,am instalat MSI Afterburner, processorul statea la 100%, iar placa video pe la 10%-30%(mai urca putin si la 50%, dar mai si cobora pe la 4%).
-cateodata,mai blocheaza calculatorul,pur si simplu,se blocheaza iar pe monitor apar niste patratele colorate, daca ii dau restart isi revine.
Acestea sunt componentele calculatorului:
Processor:Intel core 2 duo e7400 2.8GHz
Memorie R.A.M:6 GB
Placa video:GIGABYTE Nvidia geforce gt 1030 2gb
Placa de baza:GIGABYTE EP43-S3L
HDD:500GB
Sursa: Delux ATX 450W
Va rog sa imi raspundeti cu seriozitate!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Procesorul este prea slab pentru GTA 5 iar sursa este una mediocra care nu scoate nici 200W ( nu mai "forta" PC-ul ca s-ar putea sa pocneasca sursa ).
Iti recomand un procesor Core 2 Quad Q6600 ( ~50 lei ) + o sursa cu ceva protectii : http://bit.ly/2tZTAnw
PS : Sursa aia tine o configuratie care consuma ~320w in Full Load ( Q9505 + 8GB RAM + GTX 750 TI + 1TB HDD )

16 răspunsuri:
| RoyalJakiro a răspuns:

Este ceva normal sa ai lag la aceasta configuratie. Si in plus ai instalat o placa video care iti cere mai multa putere de la sursa, de aceea placa video nu functioneaza corespunzator deoarece nu detine de toata energia necesara functionarii perfecte a componentei. Schimba procesorul si mai adauga niste ram. GTA 5 are nevoie de cel putin 8 Gb ram pentru a merge la o configuratie minima. Alegerea iti apartine!

| xerxes1 a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa citesti asta:
http://www.go4it.ro/......-16254059/

Cu o placa NVidia750TI s-ar fi miscat ceva mai bine.

http://gpu.userbenchmark.com/......7vsm283726

| CPAElites a răspuns (pentru RoyalJakiro):

Ruleaza fara probleme si cu 6gb ram, testat de mine detalii medii rezolutie Full HD +40 fps-uri.

| TTSP a răspuns (pentru RoyalJakiro):

Cu ram-ul nu are treaba, inainte aveam gt 220 1gb si mergea destul de ok, si procesorul statea numai la 100%, poate ar trebui schimbat(stiu ca e destul de slab)dar isi face treaba destul de bine.Multumesc de raspuns! Imi schimb sursa, cred ca ea e problema.

| TTSP a răspuns (pentru xerxes1):

750TI nu e mai buna ca gt 1030?

| TTSP a răspuns (pentru CPAElites):

Processorul nu cred ca are treaba, inainte aveam gt 220 1gb si pe gta 5 statea la 100%, cam la 30 de fps, fara sa aiba lag.Deci sursa ramane cea mai mare problema, nu? Atunci, iau o sursa noua(posibil cea pe care mi-ai lasat-o in raspuns). Multumesc!

| TTSP a răspuns (pentru CPAElites):

Stiu,dar poate ai alt processor si alta placa video.

| CPAElites a răspuns (pentru TTSP):

La prima ocazie schimba si procesorul, trage placa video in jos f. mult!
GTX 750 TI e mai performanta decat GT 1030, cu ~40%.
Te asigur ca GT 1030 ruleaza GTA 5 cu detaliile date pe Low spre Mediu cu cel putin 30 fps-uri, schimba procesorul si sursawinking

| TTSP a răspuns (pentru CPAElites):

Ar trebui schimbate amandoua, nu? Adica si processorul si sursa? Adevarat, gtx 750TI e mai buna decat gt 1030, cam cu 20-10%,nu chiar cu 40%, am vazut pe Youtube, nu sunt mari diferentele, mai ales la GTA 5.Stiu de asta, am dat si pe high sau chiar very high, peste memoria ei si mergea aproape la fel ca pe low, dar am aceea problema, lagul acela care tot intervine, cateodata atingea chiar 60 de fps, dar aparea lagul si cobora la 20...Sursa pe care mi-ai recomandat-o ar tine si un i5? Daca tot schimb processorul, poate iau un i5.

| CPAElites a răspuns (pentru TTSP):

"poate iau un i5." Placa de baza are socket 775 iar I5-urile au alte socket-uri ( depinde de fiecare generatie ), sursa e potrivita pentru un sistem care consuma ~330w in Full Load, nu mai mult.
GTX 750 TI - 3700 Puncte - http://bit.ly/2u4hrSU
GT 1030 - 2266 Puncte - http://bit.ly/2tJ6mYg

PS : Singurele procesoare compatibile cu placa ta de baza sunt cele din seriile Core 2 Duo, Core 2 Quad care sunt destul de batrane ( +8 ani ) si nu se mai gasesc in magazine, doar pe olx, okazii etc.
Iar in legatura cu "am dat si pe high sau chiar very high" poate ai dat la rezolutie mai mica, nu are cum ca o placa video de ~300 lei sa scoata mai multe fps-uri ca unda de ~500 lei, eu il joc la rezolutie Full HD 1920x1080.

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Uite lista cu procesoarele compatibile cu placa de baza :
http://bit.ly/2tP0zof
La majoritatea trebuie sa faci update la bios sa functioneze!

| TTSP a răspuns (pentru CPAElites):

Da,pe Gta 5 am dat la 1366x768(doar atunci se vedea pe tot ecranul). Faza cu i5, azi am aflat si eu, acum cred ca iau un core 2 quad q9550 sau un pentium g4400(sper ca macar astea sunt compatibile)si o sursa 500W sau mai puternica, dar cred ca sursa din postarea ta e destul de buna, oricum nu cred ca imi trebuie mai mare de 500W.Cand am spus de placile video, am vazut pe Youtube mai multe teste in diferite jocuri(printre care si Gta 5), diferenta de fps nu era mare, maxim vreo 5 fps, dar in fine, iti multumesc pentru ajutorul acordat!

| TTSP a răspuns (pentru CPAElites):

Http://gamesystemrequirements.com/gpu/geforce-gt-1030
Pe acest site sunt procesoarele recomandate pentru gt 1030, printre care se afla si modele inferioare ale lui core 2 quad q9550 (de care cred ca cumpar). Inseamna ca core 2 quad e compatibil 100% cu gt 1030.

| CPAElites a răspuns (pentru TTSP):

G4400 nu este compatibil cu placa de baza.
Ti-am dat un site care iti arata toate procesoarele compatibile cu PC-ul tau, o sursa peste ~120 lei face fata cu brio sistemului tau.
PS : Spune-mi ce buget ai pentru upgrade, poti gasi kit-uri second hand cu placa de baza + procesor i3 ( recomand de la generatia a2a in sus ) + ram pe la ~400 lei. Comparand un i3 gen. 2 cu q9550, i3-ul este castigator.

| TTSP a răspuns (pentru CPAElites):

Acum am doar 300 de lei, pentru ca nu demult am luat si un laptop, dar nu il mai folosesc(are placa integrata si i3)si nu il pot vinde.Un core 2 quad cred ca imi e de ajuns.

| CPAElites a răspuns (pentru TTSP):

Q9550 e destul de scump pentru performantele lui.
Mai strange bani si cumpara : http://www.olx.ro/......8TdMr.html