| KobraXS a întrebat:

Am un monitor LG Flatron W1943SS si o placa video Nvidia Gefore 8400 GS si un chipset Intel G41 Chipset.Pana acum am folosit placa video, cu rezolutia de 1360X768(am ecranul dreptunghiular), dar dupa ce am adaugat o rezolutie de 1900X1200, si dupa ca am aplicat-o,monitorul spunea cam asta:Out of range, 125. 5KHZ/120 HZ.Pana acum daca puneam o rezolutie de 1600x1200 se seta singur la rezolutia lui buna.Am dezinstalat driverul nVIDIA folosind chipsetul ca placa video, dar si acum cand bag placa video in calculator am aceeasi problema.Tin sa precizez ca folosesc windows xp sp 2.Mai am o sursa de 450 W si un procesor Intel Core 2 Duo E7400 si 1 GB RAM.Ce as putea face? Ar trebui sa schimb din nou sistemul de operare?
Vreau sa primesc doar raspunsuri prin care sa-mi spuneti cum sa repar problema, nu ca un raspuns de ar trebui sa-ti iei o noua placa video

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Problema este de la Windows-ul Xp cu Sp2-ul cel de mult expirat.Nu că Sp3-ul ar fi altfel dar deși nu mai are suport tehnic încă mai găsești driveri pentru Xp Sp3.din păcate asta e treaba cu Windows-ul Xp. Dacă ștergi un driver nu-l mai poți reinstala numai dacă reinstalezi sistemu cu totu.
Ca să rezolvi problema ar fi bine să reinstalezi Windows-ul, dar nu cu Sp2 ci cu Sp3(lasă prostiile cum că Windows Xp cu sp2 e cel mai bun, că sunt bancuri) și să instalezi ultima versiune de driver pentru placa ta video, ce o găsești pe site-ul lor oficial.Succes

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bine sa schimbi sistemul de operare si alta data cand faci asta sa nu te mai grabesti sa dai OK. Sa te uiti bine ce scrie acolo ca te atentioneaza ca este out of range.