| Saske96 a întrebat:

am un modem de la digi la care am conectat un router la parter,as mai vrea sa conectez unul la etaj pentru ca nu am semnal acolo, ar merge sa-l conectez direct sau trebuie sa mai fac ceva?(modemul are 2 porturi)

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie router numai daca vrei conexiune prin cablu. Pentru conexiune WiFi poti folosi un repetitor: http://bit.ly/2KnINz8

| Saske96 explică (pentru Salontanul):

Stiu dar mie imi trebuie si wifi si cablu, dar intrebarea mea era, daca pot pot sa conectez doua routere la un modem

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Saske96):

Da! Conectezi a 2-lea router la una din iesirile primului prin cablu si gata. Conectarea WiFi poti s-o citesti aici:
https://www.elocvent.ro/2-routere-wireless-o-singura-retea/

| Saske96 explică (pentru Salontanul):

Si de unde fac rost de 50 de metrii de cablu, mie la etaj imi trebuie nu tot la parter

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Saske96):

Cablul nu este o problema, bani sa ai. Te duci la cei ce-ti dau internet (DIGI in cazul tau) si faci o cerere pentru cantitatea de cablu, ti-l mufeaza si-l platesti. Daca nu-ti dau ei, te duci la o firma care se ocupa cu asa ceva (piese de calculatoare, cabluri si retelistica).