| alexandero a întrebat:

Salutare, am net de la rds si mi-am cumparat in router wireles pentru ca vreau sa ma conectez la 2 pc-uri, un la parter si unu la etaj, si modemul si routerul este la parter, am facut setarea la router sa ma conectez prin PPPoe, la parter imi merge netu da la etaj nu imi merge imi arata semnul exclamari acolo la internet, ce pot sa fac, sau care este problema ( o fi cablu problema?)

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vezi ca fie e stat router-ul incorect, fie e o problema de la laptop.

| alexandero explică (pentru sltlp):

DA cablu nu poate fi problema?

| sltlp a răspuns (pentru alexandero):

Daca era ceva de conexiune(fizic) sa zicem: de la cablu aparea un x rosu, nu un semnul exclamarii galben.

| romaniaTEiubesc a răspuns:

Ca sa conectezi doua pc asa cum ai spus tu ai nevoie de un wireless pentru al 2-lea pc. daca ai un pc si 1 laptop atunci e ok.
asigura-te ca, cablul de retea intra in rotter, ca din rotter iti merge un cablu la unul din pc si ca la celalalt ai wireless. ca sa te asiguri ca setarile sunt facut ok poti verifica cu un telefon mobil.

| alexandero explică (pentru romaniaTEiubesc):

Am un router wireles, am facut toate setarile bine, eu am net prin router si celalalt pc e la 50 de metri de router ( n-am laptop) poate fi problema distanta?>

| romaniaTEiubesc a răspuns:

Eu inteleg foarte bine situatia ta.gandeste-te ca al 2-lea pc nu are nici-o legatura cu internetul (la 50m ar trebui sa-ti mearga). practic router-ul tau distribuie net in toata casa insa problema e la cel de-al 2 lea calculator ca nu are cum sa preia singur semnalul de net daca nu-i pui fie un wireles cu slot usb (iesire usb) il bagi in pc.sa preia semnalul de la router.
routerul distribuie semnal de net si wirles-ul preia semnalul de net.
tu ai doar routerul. daca aveai laptop era ok ca ala are inclus in el wireles.
vezi ca in spate la router ai o intrare de semnal de net(aia galbena) si mai ai 3 iesiri (cu negru).
ai bagat cablul de net in aia galbena, ai facut setarile asa cum ai spus si apoi ai bagat cablul de la primul pc intr-o iesire din router (culoare neagra la mine). acuma daca ai mai aveai un cablu din ala cum ai intre primul calculator si router sa-l pui in a 2-a iesire si in al 2 calculator ti-ar merge.la a 3 -a iesite tot la let alt cablu si alt pc(3).
vrei faca cabluri ca e distanta mare ti-am spus, mergi la un magazin si ceri un wirelese cu slot usb si spui ce vrei sa faci si tipul ala de la pravalie stie exact ce trebuie sa-ti dea.

| alexandero explică (pentru romaniaTEiubesc):

Ma daca pun al pc sa zicem la 4 metri imi merge foarte bine internetul, si nici nu se vede ca se imparte viteza.

| romaniaTEiubesc a răspuns (pentru alexandero):

Atunci cu siguranta ca e de vina distanta intre router si al 2-lea pc.
incearca sa micsorezi distanta si sa vezi care-i limita pana la care ai semnal de net.
eu am un router cu doua antene si am net la distanta de 50 m de router.