| bos5000 a întrebat:

Buna TPU!
Ce model este recomandat pentru aplicarea pastei termoconductoare la un procesor?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Sunt multe practici în ceea ce privește aplicarea pastei. Se poate aplica direct cu degetul și întinsă uniform (nu recomand procedura aceasta, pentru că se vor depune sărurile pielii în componența pastei), aplicarea în formă de X pe suprafața procesorului (metodă eficientă), aplicarea sub forma de linii orizontale sau verticale (metodă eficientă), aplicarea bobului de orez (metodă eficientă).

Eu aplic pasta cu o spatulă, o întind uniform pe procesor, apoi mai adaug în mijloc un bob de orez. Așa mă asigur că pasta a ajuns și pe marginile procesorului, iar compresia cu heatsink-ul/cooler-ul îmi va întinde și bobul aplicat în mijloc, acoperind în întregime bulele de aer. Am fost mulțumit de fiecare dată de temperaturi. Contează și compoziția pastei termice și conductivitatea acesteia, modul de aplicare este doar un factor ce poate influența temperatura.

1 răspuns:
| Fury12 a răspuns:

Salut! Poti pune in X este bine sau 2 linii paralele, poti cauta pe yt sa vezi care este mai buna :
https://www.youtube.com/watch?v=LHOBRvXYqEg