| adydassler a întrebat:

cum iti dai seama daca componentele periferice ale unui computer sunt compatibile intre ele? adica daca as vrea sa schimb o placa video, cum imi dau seama ca-i compatibila cu restul componentelor din pc? Multumesc!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Vasu27 a răspuns (pentru ddooddoo30):

Da ai dreptate, Dar degeaba schimbi ceva foarte bun, adica o placa video foarte buna si restul este slabut(RAM, CPU, sursa)
nu vei vedea mari performante.

| vrelian a răspuns:

Fiecare componenta are si ceva specificatii tehnice.acolo scrie ce si cum se maninca fiecare. feritor la placa video ea trebuie sa fie compatibila doar cu placa de baza.asta in cazul in care vorbim strict legat de componente. daca vorbim si de soft atunci trebuie sa te mai uiti si daca acea componenta ruleaza pe un anume soft.de ex o placa video care are sub 8 direct x nu va putea rula un windows 7. apoi cind cumperi ceva poti intreba si la magazinul de unde cumperi ce si cum.