| AlexandraBurlacu1999 a întrebat:

Bună TPU!

Dacă inchid si deschid router-ul ip-ul meu se schimbă?

Fundă!

7 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Da, daca nu ai alocat un IP static de către furnizorul de servicii.

| Heavenonearth a răspuns:

Nu,nu se schimbă, doar o restartezi. Cât timp nu umpli la setările routerului e ok.

| flixbuster a răspuns:

Daca ai IP static, nu se schimba niciodata la re-pornire router.

Daca ai IP dinamic, se poate schimba la re-pornire router (dar nu este obligatoriu).

| AlexandraBurlacu1999 explică (pentru flixbuster):

Când inchid și deschid router-ul si dau pe my ip vă d că este diferit!
Dar acum cu imi dau seama dacă este IP dinamic sau static?
Te rog spune-mi că sunt fată si nu prea mă pricep
Multumesc

| flixbuster a răspuns (pentru AlexandraBurlacu1999):

1. Faptul ca esti fata este complet irelevant. Nu este bine pentru tine sa gandesti astfel. Citeste asta:

http://start-up.ro/......te-romania

2. Daca ti se schimba IP-ul dupa repornire router atunci este clar dinamic. Daca ar fi static nu s-ar schimba niciodata, ar ramane acelasi (pentru ca ar fi scris in setarile router-ului).

3. Cumva mi se pare ca ti-ai raspuns singura la intrebare:

Q: Dacă inchid si deschid router-ul ip-ul meu se schimbă?
A: Când inchid și deschid router-ul si dau pe my ip vă d că este diferit!

| AlexandraBurlacu1999 explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc!

| PainTech a răspuns:

Nu neaparat. Depinde de setarile facute de ISP :

Cazul I - IP Static :
IP-ul ramane rezervat pentru routerul respectiv, nu se schimba daca routerul e scos din priza.

Cazul II - IP dinamic :
IP-ul ramane rezervat pentru router pentru o perioada de timp. Daca routerul nu se conecteaza la retea in acea perioada de timp atunci IP-ul se schimba. Perioada respectiva este setata de operatorul de internet ( ISP ).

Majoritatea adreselor IP pentru clienti sunt adrese dinamice.