| LoCru a întrebat:

Un router se poate strica daca-l inchid si deschid mereu?

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Teoretic nu. Dar nu inteleg ce ai cu el de-l opresti? O chestie inutila!

| Jipa95 a răspuns:

Nu, nu se poate strica. Pc-ul tau cand il deschizi, iar dupa ce ti-ai terminat treaba il inchizi, nu? si tot asa. la fel e si cu un router, nu are treaba! happy

| sltlp a răspuns (pentru Jipa95):

Ba se cam strica. Pc-ul e una, router-ul e alta. Ce ti se pare ca are un router si ce are un pc? Is radical diferite. Routerele sunt facute sa mearga mereu. Daca sunt invartite toata ziua, inchis deschis inchis deschis, procesorul si condensatorii aia se fac vai de el. Ar sa ajunga incet la semnal mai slabut(nu e regula) si la probleme de stabilitate. Se mai intampla si sa ramana stabil, dar e de preferat sa nu se faca asa ceva.

| Jipa95 a răspuns (pentru sltlp):

Am un router tp link il sting si il aprind mereu, merge brici nu are nimic si il am de mult timp. Fac asa deoarece are un fel de bazait in el si noaptea ma deranjeaza.

| sltlp a răspuns (pentru Jipa95):

Pai cum zice un coleg, parerile sunt impartite. Problema nu apare la toate, insa la unele da. Uite la unele de la Asus spre exemplu, unde "fenomenul" asta se manifesta.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pentru ca router-ul este un echipament pasiv din punct de vedere dinamic (nu exista coolere, harddisk-uri, sau alte echipamente in miscare) nu vei avea nici o problema daca il inchizi si il deschizi.

Caldura disipata de componentele electronice nu este in stare sa distruga partial sau total nici un circuit.

Deci, stai linistit, nu are nici un efect. Singurul inconvenient este ca trebuie sa il deschizi manual.

| SouLIce a răspuns:

Vad ca parerile sunt impartite...Chestia asta am auzit-o si eu ca nu e bine sa opresti routerul
Eu au un tp-link de aproape un an, il opresc in fiecare zi si merge la fel ca in prima zi

| bogdan88 a răspuns:

Nu se poate strica. Poti sa dai si disconnect, connect din ip-ul routerului, nu are nici o treaba.Eu dau disconnect si connect tot timpul...Bafta!