| mihay198722 a întrebat:

dau funda celui ce ma ajuta urgent...am o tableta marca vonino orin QS si soramea a reusit de a blocat-o cu un model din ala pentru deblocare, cum as putea sa ii fac setarile din fabrica? mentionez ca nu are butoane de volum doar cel de power...stiu ca la alte gadgeturi faci combinatia aia cu butonul de volum sus sau jos si power si iti apare meniul ala,,,, va rog ajutati-ma.multumesc,,,

Răspuns Câştigător
| diavas2007 a răspuns:

Faci o rescriere de soft cu flashtool. Mergi pe site-ul Vonino, descarci firmware si flashtool, pornesti flashtool, apesi scatter, selectezi fisierul scatter din directorul firmware-ului luat de pe site, apesi OK, conectezi tableta la usb (drivere gasesti tot pe site-ul Vonino). Succes!

22 răspunsuri:
| Sebastian1197 a răspuns:

Vonino Onyx QS hard reset - Resetare, deblocare c…: http://youtu.be/clTAjcJutAQ

| mihay198722 explică (pentru Sebastian1197):

La mine nu e asa seby, e alt model asta, modelul meu nu are taste de volum doar cel de power, metoda asta o stiu si eu, dar cum fac setarile din fabrica doar cu butonul de power?

| Sebastian1197 a răspuns:

Am văzut greșit, scuze

| maNumesc a răspuns:

Am avut si eu acceasi problema cu alta tableta. Incearca "Android Multi Tools v1.02b" e cea mai buna metoda. Il conectezi la calculator si apesi doua butoane si gata. Pe tableta nu faci nimic. Mult succes

| DenisIonut01 a răspuns:

Daca s-a blocat tableta, cum o pot reseta / debloca?
Daca din diferite motive ajungeti in situatia ca tableta se blocheaza, o puteti reseta prin apasarea timp de 10 secunde a tastei Power. Dupa aceasta se elibereaza tasta Power. Pentru repornire se apasa tasta Power timp de 4 secunde.

| Sebastian1197 a răspuns:

Încearcă sa rotezi tableta daca ai android

| mihay198722 explică (pentru Sebastian1197):

Da,e pe android, si cum s ao rootez daca e blocata?

| Sebastian1197 a răspuns:

Pai cu odin, prin cablu de date

| mihay198722 explică (pentru maNumesc):

Cu "Android Multi Tools v1.02b cum se face? am incercat dar nu reusesc

| maNumesc a răspuns:

Pe asta l-am gasit cel mai explicit https://youtu.be/5JNupYR7x8A

| LTAA a răspuns (pentru DenisIonut01):

Tu ai descris "soft reset" adica repornirea fortata cand tableta se blocheaza.
El are nevoie de "hard reset", adica stergerea tuturor datelot de utilizator si configuartii.

| panther2007 a răspuns:

Nu prea cunosc eu bine tabletele Vonino dar mare parte din ele au fost prost concepute. Nu stiu exact ce model de tableta ai insa eu nu inteleg un lucru, potrivit spuselor tale tableta ta are doar tasta power nu si alte butoane, lucru care ma pune pe ganduri. Daca vrei sa accesezi modul rom recovery sau download mod cum o faci?
Odin nu iti reporneste dispozitivul in download mod iar asta inseamna ca tu n-ai cum sa rescrii softul si nici nu poti sa faci root.
Da sa revin putin la problema ta
Ma gandesc ca tabelta ta are un buton de reset sau are o functie ascunsa in butonul power.
Spune exact ce model de vonino ai

| mihay198722 explică (pentru panther2007):

Am mentionat si ce fel de model e... e orin QS. si asta ma deruteaza si pe mine pentru ca daca avea butoane de volum era simplu, are un mic orificiu pe spate, adica de reset dar am apasat cu un ac si nu s eintampla nimic, am luat jos capacu ca sa vad mai bine si nu are nici un buton acolo, sunt doar ceva circuite...

| mihay198722 explică (pentru maNumesc):

Am incercat si eu asa, mie nu imi apare asa tableta la device manager...imi zice ca driverele sunt la zi si nu trebuie instalate

| DenisIonut01 a răspuns:

Dacă mai ai garanție ar fi bine sa o duci la ei. Ai putea încerca sa suni la ei.

Vonino Suport

+4021 569 85 33
suport@vonino.ro

Relatii cu clientii

+40 21 569 85 34
office@vonino.ro
Departament Service

Flash GSM Service SRL
Str. Vaselor 60, Bucuresti 021255 RO
+4021 252 27 41 / +40740 31 60 21
service@vonino.ro

Nu am găsit nici un alt remediu decât prin adb conectat la calculator ceea ce nu stiu cum se procedează deci nu am cum sa te îndrum.

| mihay198722 explică (pentru DenisIonut01):

Garantie nu mai am la ea...

| maNumesc a răspuns:

Daca driverele sunt instalate si iti recunoaste tableta intra in program si incearca sa ii faci un reset la soft. Primele instructiuni erau pentru cei care au tableta iar calculatorul nu o recunoaste

| mihay198722 explică (pentru DenisIonut01):

Am incercat cu programul asta si nu imi gaseste androidul, asa imi arata

| mihay198722 explică (pentru maNumesc):

Nu imi recunoaste laptopul tableta, imi zice ca androidul nu poate fi gasit

| Petrișor_Silviu_1975 a răspuns:

Salutare! ....de unde descarc acel flashtool?
...firmware-ul l-am descarcat pentru un Vonino Volt X!
Multumesc anticipat pentru răspuns!

| ciprian24 a răspuns:

Am o tableta vonino navo s nu accpta contul ce sa-i fac