| GeorgeIulian20 a întrebat:

Bună TPU!
De curând mă confrunt cu o mare problemă...
Când deschid o nouă film în google chrome, îmi apare evident google, apoi dacă scriu ceva îmi caută yahoo ( screenshot în linkul de mai jos, unde am căutat " TPU " ), deci pur şi simplu scriu orice şi îmi apare yahoo ( se poate vedea şi în adresa URL ) şi evident ce am căutat dar într un mod super nasol... nu-mi place deloc, am încercat să merg la setări, acolo apare " google serch " nici de cum yahoo şi nu ştiu cum pot rezolva! Ajutaţi-mă! Dau fundă!
Link : https://imgur.com/a/cWu8Z

7 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Ar trebui sa ai la setari "Search Engine" sau "One-click Search Engine" sau "Search Engine used in the adress bar".

https://www.digitalcitizen.life/change-search-engine-google-chrome
https://support.google.com/......swer/95426

| GeorgeIulian20 explică (pentru TheRealFantasy):

Am google chrome în limba română...

| GeorgeIulian20 explică (pentru GeorgeIulian20):

Oricum unde spui tu scrie '' www. google.ro/ '', deci mna... am încercat asta, la fel e!

| mariocezar a răspuns:

Stiu problema,am avut-o si eu,daca ai incercat ce ti-a spus baiatul de mai jos,mai exista o solutie,stai linistit,intra in control panel jos in stanga la windows,dai la uninstal program si dezinstaleaza programele ce nu le stii(ceva ce nu e joc,aplicatie cunoscuta),daca sunt pe acolo nume de chinezi, sterge-le, sterge si google chrome-ul. Bun, acum reinstaleaza-ti google-ul cu internet explorer si gata! p:s daca iti apare si dupa interventia asta, revin aici.

| PainTech a răspuns:

Malware enervant care schimba motorul de cautare. Poti incerca sfaturile celorlalti, dar e posibil ca fisierul care cauzeaza problema sa nu fie tocmai un program.

Am gasit o chestie destul de interesanta :
intra in : C:\Windows\System32\drivers\etc. Deschide Host in notepad. Adauga la final un rand pe care sa scrii :

172.217.2.238 search.yahoo.com

Asta ar trebui sa pacaleasca PC-ul astfel incat atunci cand incearca sa se conecteze la yahoo sa se conecteze fortat la google.

| GeorgeIulian20 explică (pentru PainTech):

Nu am gasit folder-ul " divers " cand am intrat in sistems32 dar am facit un document text ai am adaugat in el exact ce mi-ai spus, am restartat pc-ul si nimic, la fel...

| TheRealFantasy a răspuns (pentru GeorgeIulian20):

Https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Asta sau AVG/Avast/Bitdefender. Eventual reinstaleaza Chrome, s-ar putea sa mearga si asa.