| Simonasimona1992 a întrebat:

Buna, TPU!

Imi poate recomanda cineva un telefon/ marca care sa fie rezistent la praf, conditii de lucru mai grele?

As vrea sa ii cumpar unul tatalui meu care lucreaza in santier.El nu pastreaza deloc telefoanele. Mentionez ca as dori sa aiba si un meniu destul de simplu, si sa nu coste prea mult. Nu are tatal meu rabdare cu device-urile prea performante laughing Stiti si voi cum e cu tatii...

Ce are el nevoie este sa poata vorbi, sa tina bateria cat mai mult incarcata si eventual o camera decenta. Merci!

7 răspunsuri:
| alexandruanghel a răspuns:

Blackview si iHunt fac unele dintre cele mai rezistente telefoane din lume, acestea fiind aruncate de la peste 150 metri din aer, neavand nimic, chiar fiind calcate de excavator si nu s-au spart. o sa gasesti si pe Youtube dovezi.

| NLS a răspuns:

Samsung Galaxy Xcover 4
L-a primit fratele meu la munca, mi se pare foarte ok, daca il pui si intr-o husa tip carte rezista la orice. (pentru protectia ecranului, altceva nu are nevoie, pe laterale e suficient de solid).
Are protectie IP68, il poti scufunda in apa.
Camera foto are f/1.9, si 13MP, la nivelul calitatii, e cel putin la fel de buna ca cea din seriile A si J 2017.

| Unciuleanu_Alexa_2000 a răspuns:

Bună sugerez să-i cumperi un Nokia 3 Dual Sim este foarte rezistent

| TheRealFantasy a răspuns:

IHunt e exact ceea ce cauti atunci!

iHunt S10

https://www.ihunt.ro/ihunt-s10-orange

-> cel mai bun telefon rugged in raza lui de pret
-> singurul "minus" ar fi faptul ca nu prea are fast charge, adica e dar cu microusb 2.0 se va incarca doar normal, nu foarte rapid

iHunt i7 Pro

https://www.ihunt.ro/ihunt-i7-pro-negru

Daca reusesti sa il spargi/strici in orice mod iti dau eu banii pe el, valabil si pentru S10. :))
Minusurile ar fi camera pe fata slaba si procesorul abia mediocru, memoria de stocare e doar dubla fata de S10.

Depinde si ce buget ai si ce inseamna "sa nu coste prea mult".
Alea 2 sunt pe la 700-900 lei, un telefon la 550 e Blackview BV4000.

https://www.ihunt.ro/bv-4000-negru

Sub pretul asta nu stiu cat de rezistent poate fi un telefon, eventual unul cu taste rugged cu o camera de 5-8 MP simpla si baterie de ~2600-3500 mAh cred ca poti gasi, dar mai mult de atat ma indoiesc. nou cel putin.

| NLS a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Pentru un parinte, care nu le prea are cu telefoanele, sunt de ajuns si petardele alea. Si e adevarat ca rezista mai bine decat orice. Insa cam asta- si bateria in general mare, sunt singurele atu-uri.

Vezi ca primul are procesor MediaTek. Stii care-s alea? LG-urile de la inceputuri, din 10, - 7 se stricau dupa primul an, si se fereau toti de ele ca de necuratu'.
Acum nu stiu daca au mai evoluat, caci nu ma uit decat la Exynos si Qualcomm.

Fratele meu, pe langa XCover-ul primit, merge pe santier zilnic cu S7 Edge, pe care il tine intr-o carcasa "military" Otterbox Strada.
L-a scapat de nenumarate ori, chiar si de la inaltime de 1, 8metri, si nu are nici o zgarietura sau problema.

Din pacate acest tip de carcase nu se fabrica decat pentru telefoane de top, astfel ca pica varianta: orice telefon mai ieftin dorit+carcasa solida.

| gelu1970 a răspuns:

Blackview BV8000 Pro IP68
Cat S30 4G Dual-SIM

| ScortSyndicate90 a răspuns:

Samsung galaxy s9 s9+ s8 s8+ s7 s7 edge j7 j6 j3 (2016 2017) a5 2017 etc, ai multe optiuni