| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Revin cu o intrebare si anume cum as putea sa imi fac o imagine iso al windowsului deja instalat pe laptop?(ex: am windows 10 si as dori sa iau aceasta imagine de pe laptop si sa o transform in imagine iso pentru a putea sa il pun pe un dvd).

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poți să faci o imagine iso și cu pozele care le ai in pc; dar asta nu înseamnă că va și boota.
La fel stau lucrurile și cu programele sau un sistem de operare deja instalat. Nu le poți reinstala în forma lor, după cum nici un copil născut nu-l mai poți băga înapoi ca să îl aduci la forma de făt.
Sistemul de operare și alte programe deja instalate s-au împrăștiat în tot calculatorul.
Mai mult, în windowsul instalat se află deja alte programe.

Exista la un Sony Vaio posibilitatea de recovery. Adică laptopul îți salva pe 3 sau 4 dvd-uri tot ce era pe hard. Și dă dacă laptopul se strica puteai să te folosești de salvările de pe acele dvd-uri. Dar cum cele mai multe laptop-uri nu mai au dvd writer, nu știu cum s-ar salva și stoca un astfel de back-up.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce te-ai complica cu asa chestii? Faci frumos un stick bootabil cu o aplicatie de partitionare/backup, bootezi de pe ea, apoi faci o imagine a hardului de pe laptop. Cind e cazul, bootezi de pe stick si pac! Restaurezi imaginea cit ai zice 1-2-3-4-5-6-7! Buba e ca o sa iasa destul de mare, sigur nu ceva care sa incapa pe un DVD...

| NLS a răspuns:

De aici pui Windows 10 pe DVD:

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

descarci Tool-ul oferit de Microsoft,
iar cu ajutorul lui salvezi in PC imaginea ISO originala.
A fost si actualizata de curand la ultima versiune (1909).

Imaginea ISO o poti pune pe un stick cu programul RUFUS

sau o poti scrie pe un DVD cu programul de inscriptionat preferat (Ashampoo Burning Studio Free, Nero Burning ROM, CDBurnerXP, AnyBurn...)

| Bizon95 a răspuns:

Nu se poate!
cel putin nu poti sa faci un kit de windows re-instalabil
dar poti sa faci un backup, cauta pe google