| Andrusk2 a întrebat:

Si-a luat cineva un produs de pe altex in rate cu CREDEX? Ca vreau sa imi iau un produs si vreau sa stiu daca este de incredere...

Răspuns Apreciat de Editori
| laSoledad a răspuns:

Daca vrei sa cumperi un produs in rate, ai grija la politica de credit a celor de la Altex (Credex) sau Emag (si multi altii) fiindca ajungi pentru un telefon, de exemplu, de sub 1000 sa platesti cat pentru unul de peste 1000 de lei (si la alte produse e la fel). Si o sa-ti dau un exemplu: telefonul Samsung Galaxy J6. La Altex acest telefon scria ieri-alaltăieri ca are pretul de 799 lei, un pret rezonabil. Dar daca alegi sa-l platesti prin optiunea lor de creditare cu Credex, care apare langa pretul telefonului la sectiunea "Calculeaza Rata Lunara" vei vedea ca ai la alegere perioade diferite pentru a restitui creditul. Pentru 24 de rate platesti 54 lei pe luna, deci in total vei plati pe telefon 24 x 54 = 1296 lei. Daca alegi sa restitui creditul in 18 rate vei plati 18 x 68 = 1224 lei. Insa, orice ai alege, ajungi pentru un telefon, care in prezent costa 800 lei, sa dai mai mult de 1000 de lei (diferenta fiind dobanda) si nu merita sa dai pe un telefon mai multi bani decat merita. Fiindca cu acel plus de bani ti-ai putea cumpara unul mai bun decat cel dinainte, cu banii jos! Pe eMAG este la fel, poti verifica.

In general creditul pentru telefoane (sau alte produse) nu este o solutie buna pentru ca dai mai mult bani pentru un telefon de calitate mai slaba, care in timp isi va pierde valoarea, dar pentru care tot va trebui sa restitui creditul si dobanda. Deci nu e rentabil.

Cel mai bine este sa-ti pui banii deoparte pentru produsul pe care il vrei si sa il cumperi cu banii jos la pretul lui real. Este intotdeauna mai avantajos sa astepti un timp pentru ceva decat sa platesti mai mult pentru el (dobanda), stiind ca in final acel lucru nu-si va mai merita creditul facut. Punandu-ti lunar bani deoparte pe 3-5 luni, cand o sa-l cumperi, il cumperi la pretul lui real si nu unul umflat de dobanda.

Daca tot vrei sa iei urgent un produs in rate, ai putea incerca acele carduri de cumparaturi (care sunt tot de credit) fara dobanda, care sunt oferite de banci in parteneriat cu magazinele. Pentru asta trebuie sa fii major si sa ai un venit lunar stabil si sa fii angajat de minim 3 luni ca sa poti contracta creditul. Daca esti minor, intreaba-i pe parinti daca te pot ajuta ei cu creditul pe numele lor. Creditul de cumparaturi fara dobanda implica sa platesti rata lunara la timp in cont si fara restante. Rata lunara se calculeaza: Credit/Nr luni de rambursare. Ai la dispozitie maxim 12 rate lunare fara dobanda. Dar daca nu platesti rata lunara, te arde banca cu dobanzi foarte mari. Cardurile astea de cumparaturi se iau de la banci comerciale precum BCR, BRD, BT, ING etc sau de la altele mai mici cum e Cetelem, fiecare avand comisioane diferite de administrare si dobanzi diferite in caz de neplata la timp, deci trebuie sa cercetezi pe internet care e cea mai avantajoasa (vezi ING). Deci, poti alege tipul asta de credit fara dobanda pe maxim un an cu o rata lunara egala sau poti alege sa astepti si iti pui banii deoparte cu 3-5 luni inainte de cumparare, fara alte costuri inutile.

Apropo, incearca magazinele online cel.ro si pcgarage.ro pentru telefoane, laptop-uri, pc-uri etc pentru au preturi mai avantajoase in general si sunt la fel de sigure. Altexul si Emagul umfla preturile doar. Compara bine preturile aceluiasi produs de la diverse magazine inainte de a cumpara. Bafta!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Este de incredere dar plătești de te usuci : DAE 41.96%