| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am luat ceva in rate online de la Altex cu dobanda 0%, la metoda de plata scrie Credex, dar mi-e frica sa nu vina toata suma sa platesc cand ajunge curierul, am o presimtire naspa. Si as vrea sa stiu cum platesc ratele de la credex, pentru ca nu mi-a cerut cardul, vreau sa stiu cum se plateste, multumesc frumos.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu va veni toata suma daca ai scris in rate. Nu platesti nimic la curier. Poti sa nici nu ridici produsul daca iti vine toata suma. Din pacate te anunt ca cei de la Credex nu au dobanda zero ci de la 1 la 2, 5% pe luna.

| FuNNyZEWW a răspuns (pentru Salontanul):

În contract rata e fixa, incepe din iunie dar nu stiu de ce. Este aceeași sumă mereu fara dobânda.

| Salontanul a răspuns (pentru FuNNyZEWW):

Rata este fixa, n-a zis nimeni altceva, dar dobanda este cuprinsa in rata. Inmulteste rata cu numarul de luni si ai sa vezi ca iti iese o suma mai mare decat pretul produsului. Astia nu fac pomeni. Sunt IFN-uri. Daca aveai un card de la o banca era altceva.

| FuNNyZEWW a răspuns (pentru Salontanul):

Si vrei sa spui ca suma 158.33 o sa creasca? in fiecare luna e la fel,, pana in 2024, adica nu stiu, vad ca te pricepi si na, de asta te intreb.

| Salontanul a răspuns (pentru FuNNyZEWW):

Nu! Am spus: rata este fixa dar include din start dobanda. Ti-am spus cum sa verifici. Exemplu daca produsul costa 1400 lei si-l platesti in 24 de rate, rata ar trebui sa fie 58, 33 periodic. Daca rata ta este de 65 lei inseamna ca-ti iau si dobanda. Spune-mi concret ce produs, ce pret si ce rata ai si iti explic.

| FuNNyZEWW a răspuns (pentru Salontanul):

Mi-am luat un laptop de 38 de milioane, costa 158, 33 lei pe lună, eu de unde imi dau seama daca creste, ca daca le plătesc online o sa pun cnp ul si suma adică 158, 33

| Salontanul a răspuns (pentru FuNNyZEWW):

Nu ai dobanda. 158, 33 ori 24 iti da 3799, 92. Probabil a fost o promotie! Nu stiu cum platesti la Credex. Eu am luat intotdeauna in rate, cu cardul de cumparaturi. Trebuie sa fie un cont ( ai acolo un IBAN) si platesti dintr-un cont de banca. Nu ti-au trimis nici un act sau un mesaj?

| FuNNyZEWW a răspuns (pentru Salontanul):

Pai exact asta ti-am spus, l-am luat la o promotie cu 24 rate fara dobanda, a trimis un baiat un link mai sus unde pot sa platesc. Mersi de ajutor.

| nukeyly a răspuns:

De la Altex cu dobanda 0%, iei te-au pasat la Credex, care cer ceva caci nimic nu e gratis, Altex se incadreaza la reclama mincinoasa.
De apare orice dobanda fa retur.

| FuNNyZEWW a răspuns (pentru nukeyly):

În contract rata e fixa, incepe din iunie dar nu stiu de ce. E aceeași sumă mereu fara dobânda.