| Bogdan123Bogdan a întrebat:

Buna Tpu.Va rog sa ma ajutati cu exercitiul asta

Enumerati vanturile :permanente,periodice,locale

Si scuze ca n-am pus intrebare, cel mai bun raspund, si cel mai repede

Răspuns Câştigător
| Corina1325 a răspuns:

Vânturile permanente
- Alizeele (calde şi secetoase când bat dinspre uscat, calde şi umede când bat dinspre ocean)
- Vânturile de vest (bat dinspre vest către est, consecinţă a mişcării de rotaţie a pământului)
- Vânturile polare (mişcarea aerului din zona maximelor polare către minime subpolare şi temperate)
Vânturile periodice
- Musonii (vânturi periodice cu o durată de 6 luni)
- Brizele marine (îşi schimbă direcţia de la zi la zi)
- Brizele montane (dimineaţa briza de vale, seara briza de munte)
Vânturile locale
- Crivăţul (vara cald şi uscat, iarna rece şi provoacă geruri şi viscole puternice)
- Vântul Mare (vânt cald, provoacă topirea bruscă a zăpezii)
- Ciclonii tropicali (vânturi violente, precipitaţii abundente, pagube imense).

2 răspunsuri:
| luisanamy a răspuns:

Vanturile permanente: alizeele, vanturile polare, Vanturile de est.
Vanturile periodice: musonii si brizele.
Vanturile locale: crivatul.

Răspuns utilizator avertizat