| Gby77 a întrebat:

desi mi-e jena x_x Am facut-o pentru prima data cu prietenul meu acum 3 zile sad neprotejat, insa de atunci am dureri de burta periodice, nu permanente. ma doare mai mult spre seara.E ceva normal?sad Mentionez ca nu si-a dat drumul in mine ci cand a scos-o, sa fi ramas ceva pe cap? De ce ma doare burta? Va rog ajutati-ma crying Multumesc anticipat! straight face

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai luat o infectie de la partenerul tau. Nu stiu daca ai verificat cu atentie daca el si-a facut toate analizele obligatorii, dar chiar si asa este posibil sa iei o infectie care nu a fost testata in setul efectuat. Asta nu inseamna ca nu esti insarcinata, poti fi, dar vei afla peste vreo luna daca esti sau nu mamica. Nu uita de prima consultatie ginecologica care trebuie sa aiba loc in prima luna de la inceperea vietii sexuale, mai ales ca ai probleme serioase deja.

| Gby77 explică (pentru Brigaela):

Dar nu si-a dat drumul in mine, cum as putea fi insarcinata?:O

| Brigaela a răspuns (pentru Gby77):

De la lichidul preejaculator, care se secreta pe toata durata erectiei si care contine spermatozoizi. Tinand cont ca primul act sexual (dezvirginarea) are risc amxim de sarcina, poti considera ca daca partenerul tau este absolut sigur ca n-a ejaculat, ai un risc de sarcina de cam 30% (adica una din trei femei care fac ca tine ramane insarcinata). Metoda folosita de voi este una cu risc mare de sarcina, de aceea este folosita numai de cuplurile in viata carora un copil n-ar fi o problema (si de inconstienti, dar astia nu conteaza). Se considera ca la fiecare doi ani de folosirea a acestei metode, un cuplu sanatos si fertil obtine o sarcina. Asta se poate intampla la primul contact sexual sau la al o sutalea, dar tu fiind la primul contact sexual din viata ta ai risc mare (din cauza posibilitatii de a avea o ovulatie spontana)

| Gby77 explică (pentru Brigaela):

Daca o sa merg la ginecolog se va vedea ca nu mai sunt virgina? Himenul nefiind rupt.

| Brigaela a răspuns (pentru Gby77):

Sigur ca da. E imposibil sa nu existe fisuri in himen. Oricum, trebuie sa-i spui ginecologului ca esti activa sexual, tocmai pentru a face investigatiile si tratamentele potrivite unei femei, nu unei fete virgine.

| Noname1465 a răspuns:

Si eu am patit la fel si nu am ramas insarcinata:*. Pentru linistea ta ai putea sa iti faci un test

| Gby77 explică (pentru Noname1465):

Cate zile te-a durut burta dupa prima data?

| Labyrinth a răspuns:

Îţi zic ce să faci doar cu o condiţie: vreau să fiu eu naşul copilului.

| adyi370 a răspuns:

Pai nu stiu sa-ti spun dar acum cate zile asa ie ia ceva pastile si poate o sati treca intreba pe la farmacie la farmaciste o sa te ajute iele nu ti fie frica ca doar sunt fete ca si tine

| Gby77 explică:

Ci cand a scos-o*

| sanchezz21 a răspuns:

laughingesti tare ..nu ai nimic stai linistita poate raceala