| costeaboy a întrebat:

vreau sami achizitionez un sistem home, si as vrea sa vad parerile voastre despre acest sistem?
Placa de baza ASRock B85M Pro4
Procesor Intel Pentium Dual-Core G3420 3.2GHz,3mb
Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
Memorie KingMax 4GB DDR3 1600MHz
Placa video Sapphire Radeon HD7770 1GB DDR5 128-bit HDMI
Sursa Corsair Builder Series CX430
Carcasa Deepcool Tesseract black
?

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sursa de 430 W mi se pare rizibila. Cauta o sursa de macar 600 W. In rest totul e OK. Procesorul e slabut dar pentru inceput si poate pana la anul mai strangi ceva bani si iei unul bun.

neluL
| neluL a răspuns:

Toate sunt OK. Sursa e super buna, de ajuns cat sa-ti duca tot sistemul, rezista si la un upgrade placa video + procesor, e o sursa Bronze, super silentioasa fara coil noise.
@Salontanul nu mai face recomandari aiurea ca nu aprinde si pomul de iarna din ea. Ce sa faca cu cel putin 600W? Pentru linistea ta, calculeaza sursa aici si nu cred ca cele mentionate la intrebare trec de 300W. http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
In fine e OK sistemul!

| costeaboy explică (pentru Salontanul):

Te pricepi si tu in pc de rupi

| costeaboy explică (pentru neluL):

Mersi! eu cred ca nu as putea modifica nimic, pentru ca e best buy la banii estia, tu ce zici?

| MihaelaCarbunaru a răspuns:

E ok pc-ul dar asa ca la un prieten iti spun nu iti lua Radeon... crede-ma nu isi fac upgrade la timp softurile Amd-ului pe cand la Nvidia ai totul sub control mereu upgrade la timp de cand am avut probleme peste probleme cu ele ma feresc de placile video AMD ca de dracu. http://bit.ly/1pZ63Ai

neluL
| neluL a răspuns (pentru costeaboy):

Da,e ok la banii astia! Uite si o carcasa mai frumoasa pentru ele http://www.emag.ro/......DG38JBBBM/ sau http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-game-daemon-6004
E o idee mai scumpa dar...zic eu ca merita.

| costeaboy explică (pentru neluL):

As luauo cu placere dar nu imi ajung bani

| costeaboy explică (pentru MihaelaCarbunaru):

Da poate placile video de la nVIDIA sunt putin mai performante, dar la 400 roni nu ei ce va buna de la nVIDIA sunt niste amestecaturi proaste, de la vreo 500 roni iti ceva bun de la nVIDIA, dar la 400 roni nu e ceva bun de la nVIDIA

neluL
| neluL a răspuns (pentru costeaboy):

big grin

| costeaboy explică (pentru neluL):

? ce rizi?

neluL
| neluL a răspuns (pentru costeaboy):

Nu mi-am dat seama ca esti la limita cu banii, insa e frumoasa cutia!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru costeaboy):

Bine ca te pricepi tu. Desteptule!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru neluL):

Sursele nu dau nici 70% din puterea inscrisa pe ele. Eu am patit-o si m-am documentat. Uite si un program de calculat puterea necesara: http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

neluL
| neluL a răspuns (pentru Salontanul):

Te uiti putin la ele cand le cumperi si dau. Alea BRONZE, Gold, Platinium, Titan, Silver au un procent de peste 80% eficienta ...chestia importanta care este? Initial unui sistem nu ii trebuie 400 - 600 - 800 W de la o sursa permanent, ea nu trebuie sa fluctueze la variatii de curent, asta e cel mai important si apoi mai vine si silentiozitatea. Ca sa-ti dau si un exemplu sursa asta este mai instabila decat cea de la intrebare desii are 600W si nu stiu daca scoate 350W in plus face mult zgomot dar instabilitatea e cea mai importanta daca nu vrei sa te joci prin erorile din windows http://www.pcgarage.ro/surse/jnc/atx-600w/
In legatura cu programul care l-am postat mai sus sau care l-ai postat si tu, eu am calculatorul asta in cap :D
Have a nice day!

| costeaboy explică (pentru neluL):

Adica cum iti sta in cap?big grin

| costeaboy explică (pentru neluL):

De ce?big grin

neluL
| neluL a răspuns (pentru costeaboy):

Calculatorul! happy

| costeaboy explică (pentru neluL):

Am inteles! te-am intrebat adica de ce esti asa de concentrat la el

neluL
| neluL a răspuns (pentru costeaboy):

Pai asa trebuie sa fiu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

80, 70, 85% NU insemna puterea scoasa de sursa! Acolo ai eficienta de consum, adica watii trasi de la priza.La 500W tu calculai cam de 400W pe o sursa certificata cu 80+!?! E exact invers-adaugi 20% pierderi, pe partea de alimentare/consum.
Fluctuatia de care vorbesti, practic, nu exista. Exista doar o fluctuatie data de chopper dupa incalzire si vrm-uri.

neluL
| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa! Sa o iau de la capat cu explicatul? Eu nu am scazut calificativul eficienta din numarul de watti. Deci daca avem o sursa de 500W (ca tot ai dat exemplu de una)si in cazul nostru wishlistul de la intrebare care asamblat trage 250 W la sarcină maximă din sursa, asta inseamna ca puterea trasa din priza este:
- pentru o sursa Basic - 312.5 W
- pentru o sursa Bronze - 304.9 W
- pentru o sursa Silver - 294.1 W
- pentru o sursa Gold - 277.8 W
- pentru o sursa Platinium - 271.7 W
Asta inseamna calificativele/eficienta consum care se exprima prin aceste diferente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Salontanul a răspuns (pentru neluL):
Sursele nu dau nici 70% din puterea inscrisa pe ele.

neluL a răspuns (pentru Salontanul):
Te uiti putin la ele cand le cumperi si dau. Alea BRONZE, Gold, Platinium, Titan, Silver au un procent de peste 80% eficienta.

http://www.tomshardware.co.uk/......d-platinum

Daa asa-i, corect! Ca alta de 735w, in afara exemplului dat de mine nu gaseai.