| Oana4222 a întrebat:

Bună!
Vin și eu cu o întrebare către voi, am un cont de Instagram unde mai tot timpul am dat follow la mai multe persoane într-un interval de timp foarte scurt și mi-au blocat anumite acțiuni ale contului, cum ar fi:"să dau comentarii, să apreciez postări, să scriu descrieri când postez și să mai dau follow-uri", am deja în jur de 3 săptămâni și contul nu mi-a fost deblocat, mi s-a mai întâmplat să fie blocat dar nu atât de mult timp, ci câteva zile, am ajuns la 15K, oare este posibil să fie blocat permanent, voi ce părere aveți, ați pățit?
Sper ca intrebarea mea să nu deranjeze, chiar am nevoie de un răspuns concret deorece a devenit foarte plictisitor contul de "Instagram" de când este blocat.

7 răspunsuri:
| DorianMinerul1 a răspuns:

Da un ticket la insta

| neeguh1 a răspuns:

Dezinstaleaza-ti viata- nu stiu, e cam ciudat sa dai follow la atatea persoane. Probabil ca din cauza ca ai dat follow la prea multe intr-un timp scurt te-au considerat ca fiind vreun robot sau ceva si ia de aci c o n s e c i n t e l e.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Asteaptă 30 de zile.
Așa se întâmplă, daca încalci în mod repetat regulamentul (adică, abuzezi de orice funcție), suspendarile vor fi tot mai aspre, iar in final se poate ajunge la ștergerea contului.
Blocat permanent nu e, ci temporar. Dar dacă continui cu follow și apoi unfollow, într-o zi, vei vedea că nu te mai poți loga.Și acela e sfârșitul.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar sa iesi la joaca, afara, de ce nu iesi?
Ca viata sa nu ti se mai para atat de plictisitoare, stand toata ziua pe Instagram.
Traiesti viata reala, fa ceva util, ceva sa te bucuri, sa iesi din starea de prosteala a lumii virtuale, care duce la depresii si anxietate, la una reala, unde te intalnesti cu tineri de varsta ta, glumesti, te amuzi, mergi la film, la plimbare prin parc samd.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

E temporar. Cat timp poti intra pe cont, este un blocaj temporar. Insa nu primesti numai temporare, la un moment dat te vor bloca permanent. Incearca cand te vor debloca sa dai la 50 de oameni follow la interval de 12 ore, daca chiar vrei atat de multi followeri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Sa fim seriosi, daca a dat Follow la 15k garantat a folosit un program de-ala de spamat. Sau are probleme psihice grave!

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Instagram este foarte atent cu utilizatorii și conturile a căror activitate poate fi încadrată la spam. Pentru că ai dat foarte multe like-uri într-un anumit interval de timp, Instagram a considerat că această activitate încalcă Termenii și condițiile. Prima oară ți-au blocat acțiunile menționate de tine pentru a te avertiza că acest comportament nu este agreat pe platforma respectivă. Deoarece au identificat aceeași problemă și după ce ai avut din nou activate acțiunile respecive, aceștia te-au blocat din nou.

Fiind blocată în trecut pentru același lucru, cel mai probabil acum va fi nevoie de mult mai multe zile pentru a fi deblocată, sau îți pot cere chiar să completezi pași suplimentar pentru a demonstra că ești o persoană și nu un program. Nu există reglementări stabilite legate de câte zile vei fi blocată. Dar cu siguranță, prin repetarea comportamentului, vei primi restricții din ce în ce mai mari și pe o perioadă mai mare de timp.

Pentru a putea să utilizezi în viitor Instagram, fără nicio restricție, este nevoie să fii foarte atentă la activitatea pe care o ai în perioada următoare.