| Zsolt15 a întrebat:

Buna,vreau sa cumpar un laptop Lenovo ideapad 320-15AST, AMD A6-9220 pana la 2. 9GHz, 15.6", 4GB, 500GB, AMD Radeon R5, Free Dos...
doar ca are free dos si am gasit acest site unde pot cumpara windows 7 home premium, professional...trebuie sa il cumpar cu dvd sau se poate si altfel ca e site unul era cod digital sau una cu abtibild si dvd? si ce windows sa pun in afara de 10 pro ca e scump

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Site-ul oficial Lenovo ofera drivere numai pentru Windows 10 pe 64 bit.
Ca sa pui un sistem de operare (cum e Windows7 Ultimate), pentru care nu exista drivere de la producator, e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi. Adica trebuie sa ai cunostintele necesare pentru a face modificari in Bios (daca a fost configurat pentru Windows 10, chiar daca e FreeDos) si sa te folosesti de softuri de detectare drivere compatibile pe sursele la care au acces acestea, pentru ca laptopul sa poate functiona corespunzator (daca Windows7 nu instaleaza automat pe laptop drivere generice).

Windows7 se obtine si din alte surse, nu e obligatoriu sa fie cumparat.

| Zsolt15 explică (pentru dannyel86):

Cum adica din alte surse, adica piratat?

| dannyel86 a răspuns (pentru Zsolt15):

Observ ca ai inteles ideea. Trebuie sa fie cineva pe langa tine cu un Windows7 Ultimate.
Daca nu te incanta varianta, comanda-l in original, din magazin.