| efectivsuperb a întrebat:

Bună seara TPU, am nevoie de sfatul vostru. Recent mi s-a stricat laptop-ul si trebuie sa imi iau unul de urgenta, dar bugetul meu e 1000-1200 de lei. Am nevoie de un laptop pentru fise si documente dar sa imi mearga si Youtube-ul cat de cat calumea. Am gasit doua optiuni pe altex:
Laptop HP 15s-eq1076nq, AMD Athlon Silver 3050U pana la 3. 2GHz, 15.6" HD, 4GB, SSD 256GB, AMD Radeon Graphics, Free DOS si Laptop LENOVO IdeaPad 1 15IGL7, Intel Celeron N4120 pana la 2. 6GHz, 15.6" HD, 4GB, eMMC 128GB, Intel UHD Graphics, Windows 11 Home S. Pe care l-ati recomanda? Daca aveti si alte optiuni imi vor fi extrem de folositoare, multumesc anticipat.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ce ai nevie, poti cumpara orice laptop (chiar de second hand, de firma- si cu baterie buna) la acest pret, care are cel putin 4 Gb memorie RAM + procesor minim Dual Core + disc SSD de cel putin 250 Gb.
Pe un asemenea laptop se pooate instala GRATUIT un Linux Mint, care are inclus tot ce ai nevoie, tot gratuit: Office foarte performant, browser de internet, etc. si care nu necesita nici program antivirus (nu se poate "virusa".

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un PC ca-i mult-mult mai ieftin ca un laptop si isi face treaba pentru ce ai tu nevoie la scoala.
Laptopurile sunt computere personale destinate profesionistilor (ingineri, doctori, programatori, arhitecti, proiectanti etc), nu copiilor, nu scolarilor si in nici un caz joculetelor, fiind o unealta mult prea scumpa si declicata ca sa o strici, dupa cum ai constatat si tu cu laptopul care tocmai ti s-a stricat.

| mihai69 a răspuns:

Aș lua unul refurbished, are caracteristici mai bune decât cele de mai sus, cam la aceeași bani.

| doctorandus a răspuns:

Ia un Chromebook, dar sa fie produs din fabrica dupa 2020.

Chromebook-ul este depedent de internet, fara internet nu poti face mare lucru.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau iei HP-ul respectiv si bagi ChromeOS Flex pe el (gratuit, cu updateuri inca 10 ani de acu-nainte).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Daca nu-ti place ChromeOS, bagi Debian.

| relian a răspuns:

Apple, de ala sa iti iei, cu ala esti in siguranta si nu o sa mai ai probleme.
Apple fctie de ce faci, ai destule optiuni, plus ca te va tine ani buni, eu am unu de 10 ani deja si merge struna si acum laughing

Asa sa dai banii pe ce arati tu, la 2-3 ani, o sa iesi mai scump decat daca ai lua Apple si o sa uiti si de probleme.

Dar daca nu ai bani sa cumperi, atunci poti lua in rate, sa spun ia HP ia Acer etc, nu spun, pentru mine alea nu-s bune.Am folosit, au folosit si toti cunoscutii mei, tot timpul probleme la ele, cei care au trecut la aplle nici nu mai ma cunosc acu laughing nu mai ma cauta deloc, pentru ca nu mai au nevoie sa le rapar trotinetele cu wind sau ce mai aveau ei.

Eu daca e sa iau laptop, as lua iMac Pro, ma duce ala sigur 10 ani, o sa-l schimbi ca te plictisesti la un mom dat, ori dupa 10 ani nu mai poti face update la OS, dar va continua sa functioneze la fel de bine, ai update la restul oricum.

| anonimg a răspuns:

Ce nu-mi place este că laptopurile care nu au windows pe ele (free dos, no os) nu specifică cu ce tip de Windows funcționează.
Un Windows mai costă și acela în jur de 150 lei pe eMAG. Și ai nevoie de Windows pentru primul laptop.

Primul laptop are capacitate de stocare a ssd-ului mai mare, tocmai pentru că nu are Windows.
Al doilea are Windows, dar are capacitatea de stocare mai mică. 20 sau 30 de GB din ssd or să dispară când o să instalezi windows. La fel va fi cu al doilea, chiar dacă vine cu Windows. Este bine într-un fel că are deja Windows; dar când vei porni laptopul, prima operațiune este instalarea windows-ului. O să vezi în my computer vreo 90gb stocare liber pe ssd.
Oricum ar fi, în amândouă tot o să mai bagi niște bani: în primul din start o să cumperi Windows; în al doilea o să cumperi un ssd, dar îl poți folosi de la început așa cum este el.
În locul tău m-aș uita și la ceva sh-uri. Dar doar pe site-uri serioase de care oferă garanție, iar pe olx doar din localitate și obligatoriu cu probă (inclusiv la încărcător), și laptopul să nu fie prea vechi.

| anonimg a răspuns:

Uite aici laptopuri recondiționate:
https://www.tulitcomp.ro/......nditionate
Asus-Zenbook-UX410U costă 1235 lei dar are Windows 10, memorie 8gb RAM ddr4, procesor i7 și ssd 500gb.
Bateriile sunt slabe la toate; mai ales la Apple; inclusiv la cele noi. Stai cu el la priză, dar măcar te bucuri de performanță.

| anonimg a răspuns:

Sau dacă ești din capitală te poți ruga de respectivul să ți-l lase la banii care-i ai:
https://m.olx.ro/......hxUGi.html

| NLS a răspuns:

Cu doar 100 RON in plus, poti avea un sistem ca lumea, de actualitate, si suficient de rapid.

https://www.pcgarage.ro/......ess-black/

procesor Ryzen™ 3 5425U (4 nuclee-8 threaduri, 8M Cache L3, frecventa de baza 2. 7GHz, frecventa maxima 4.1 GHz)

8 GB RAM, cu 1 placa de 4GB in singurul slot disponibil, si inca 4 GB sudati de placa de baza. La nevoie poti face update pe viitor, dar trebuie sa cumperi memorie cu caracteristici identice cu a placii sudate de placa de baza, altfel poti avea surprize.

SSD de 256GB PCIex
(foarte posibil cu standard NVMe, adica viteza de copiere de 1800 MB/s sau mai mult ).

Ecran 1920x1080

Un singur lucru pot sa iti spun: nu sunt vreun pretentios sau imbuibat, dar cele 2 alese de tine doar daca le-as primi gratis le-as deschide.

Cu cel recomandat de mine poti face orice (si pentru ca are procesor Ryzen, are si o grafica integrata decenta, jocurile 720p merg struna pe el, iar jocuri mai vechi merg perfect in 1080p, doar ca idee).

Chromebook-urile sunt mai mult un experiment,
sunt ok pentru chat si call center, dar nu te ajuta foarte mult cand lucrezi serios si ai fisiere private, ce nu le poti stoca in cloud.

| flixbuster a răspuns (pentru NLS):

+1 pentru Lenovo V15 G3 ABA cu AMD Ryzen 3 5425U.

Pui Windows 11 pe el acum si pana in 2031 nu ai treaba cu el (daca nu te lasa hardware-ul).

Ia minim un Intel i3/AMD Ryzen 3 (cu 8GB RAM si SSD) - pentru 100-200 lei in plus, nu ai treaba urmatorii 8 ani (poate si mai mult - de exemplu, laptop-urile i3 din 2014 lansate cu Windows 8 merg foarte bine pana in 2025 cu Windows 10 facand upgrade minor la SSD si inca 4GB RAM pana la 8GB RAM total, cca. 150 lei, pentru ca pe vremea aceea laptop-urile din aceasta categorie aveau HDD si 4GB RAM).

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns (pentru DracuIa):

Observatie 100% corecta - trebuie minim Intel Core i3 gen. 8 sau AMD Ryzen 3 gen. 2 pentru Windows 11. Intrebarea fiind despre laptop nou, mi-a scapat acest aspect.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru DracuIa):

Daca ai un i7 2600K,
inchizi Telemetria, Cortana, pui totul de la Privacy pe OFF (in afara de camera si microfon), inchizi vreo 15 servicii nefolosite, dezinstalezi aplicatiile moderne si le inlocuiesti cu altele (IrfanView, AIMP, VLC, Old Classic Calculator, etc),
obtii o incarcare decenta, nu e cu mult mai slab fata de un 10100F.

Daca ai 2400, acela cu siguranta nu e pentru Win11.

| flixbuster a răspuns:

Laptop-urile mentionate de tine sunt sub standardul minim de performanta pentru o experienta Windows fluida (pe termen lung).

Ambele sunt laptop-uri bune pentru Linux (posibil si Chrome OS Flex dar doar cu testare serioasa inainte, sa aiba drivere pentru tot ce trebuie).

Cel HP merge cu Ubuntu/Mint Cinnamon daca ii mai pui 4GB RAM - are SSD, viteza buna.
Cel Lenovo are problema cu storage lent (eMMC) asa ca nu mai merita bagat RAM in el, ar merge bine cu Xubuntu/Mint XFCE.

Este incredibil ca o pocnitoare de CPU precum Intel Celeron N4120 este considerat de Microsoft bun pentru Windows 11 in timp ce un CPU cu performanta extrema Intel Core i9 gen. 7 este "depasit".