| RxTx a întrebat:

Am o fotografie as dori sa stiu care este seria aparatului de fotografiat cu care acesta fotografie a fost realizata!?
Nu doresc sa aflu doar ca a fost facuta cu un aparat de fotografiat Samsung modelul...
Ci vreau sa stiu exact seria placii de baza a acelui aparat de fotografiat!
Stiu ca fiecare fotografie digitala are o semnatura digitala.
Am avut un aparat de fotografiat mi-la luat cineva
acum eu cred ca persoana care mi-l-a luat la mai folosit sa mai faca si ea alte poze cu aparatul meu de fotografiat!
Asa ca ma gandeam ca pot gasi pozele (pe google) facute ulterior cu aparatul meu de fotografiat!
Adica as putea prinde hotul daca el a mai facut alte poze cu aparatul meu de fotografiat si ca fraierul le-a uplodat pe Facebook sau pe picasa sau pe cine stie ce alt site de uplodat poze.
Va rog sa ma deslusiti in acesta problema
EU MAI AM CEVA POZE FACUTE CU APARATUL MEU DE FOTOGRAFIAT DINAINTE sa imi fi fost ciordit.
Asa ca as putea vedea seria aparatului citind-o din pozele pe care le am deja. Si voi o sa ma invatati cum trebuie sa procedez pentru ca google sa imi ofere toate pozele facute cu exact cu acel aparat de fotografiat cu seria respectiva!
VA MULTUMESC DIN SUFLET!

3 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Downloadezi o aplicatie care iti poate arata datele EXIF (sau alte metadate standard, gen IPTC sau XMP) din poze. Eu am vazut ca XnView poate sa faca asta, dar nu intr-un mod foarte stralucit. Acolo o sa poti vedea si date de geolocatie sau momentul zilei (daca aparatul suporta), sub forma frumos structurata sau in cel mai rau caz text/XML.

DAR: Facebook sterge intotdeauna aceste date din pozele uploadata. Poate si Google sau Instagram fac la fel...

| RxTx explică (pentru tpuuser999):

Exista si on-line?

| tpuuser999 a răspuns (pentru RxTx):

Online nu stiu, dar XnView este o aplicatie open source gratuita - nu risti piraterie sau virusi cand o descarci de pe situl oficial.