| Iote a întrebat:

Buna ziua.
Am vazut nu cu mult timp in urma intrebari despre bateriile externe de 10.000 MaH care se gasesc in comert. Ati luat? Sunteti multumiti de ele? Au reaparut azi in Kaufland si ma tenteaza. Multumesc.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta review la bateria respectiva. Pot sa varieze mult in calitate si pret, fara un motiv anume.

| Iote explică (pentru anonim_4396):

Din experienta proprie, stiu ca siteurile nu aproba decat reviewurile pozitive. De asta va intreb pe voi.

| alexalx1234 a răspuns:

Am luat o baterie de la Xiaomi de 20.000 mah cu 120 de lei și e foarte bună. Are încărcare rapidă pentru telefoanele care suportă așa ceva. Nu da banii pe acele baterii no name.

| Simpatic a răspuns:

Sunt ok dar nu lua din supermarketuri acolo nu vei gasi lucruri de calitate si durabile, in plus chiar daca scrie pe ele 10.000 mAh nu toate vor avea atat, multe au mai putin.
Vrei un lucru de calitate cumperi din magazine de profil : altex, eMAG, flanco etc
Mi se pare o chestie ciudata ca toate supermarketurile acum au drept de a vinde si electronice, lucru cu care nu sunt de acord > ma duc in Carrefour sa iau carne sau tv?
supermarketurile au contracte sa vanda electronice si electrice cu niste firme noname special chinezarii ordinare si vand numai ieftineli si lucruri de proasta calitate.

| Iote explică (pentru alexalx1234):

Raportul capacitate/pret este acelasi. Asta este de 60 lei.
Am retinut ca vin de undeva din Germania. Nu am retinut marca.

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba in magazin, vat timp au garantia (pe baza de bon)?
Daca garantia este de cel putin un an, atunci costul este de maxim 5 lei pe luna.
Daca garantia este de 2 ani, atunci costul este maxim 2.50 lei lunar, adica mai putin de 10 bani zilnic.
Tu hotaresti daca-ti merita.

| Iote explică (pentru Simpatic):

Atata timp cat Flanco, Altex, eMag (si nu numai) vand electronice achizitionate prin buyback in strainatate, nu pot sa mai am incredere in nimic. Cat despre amestecul de produse, ai dreptate, nici eu nu-l agreez.

| Iote explică (pentru Bula):

Adica daca e ieftin, nu merita?
De asta se vand scump produsele achizitionate prin buyback? Sa ne dea impresia ca sunt bune?
Eu vreau sa stiu cum s-au comportat la folosinta.

| NLS a răspuns:

Am in casa doar Terratec, 3 bucati de diferite capacitati: 7800, 13000, si 20000 (ultimul cu USB-C).

Si un Verbatim pentru maica-mea.

Am luat si un noname dintr un magazin de cartier, 5600mAh, insa nu vrea sa incarce.
Nu te sfatuiesc sa cumperi orice petarda, electronicele de calitate le gasesti la anumite branduri (Anker, Terratec, Samsung, Sony, Verbatim) etc, nu iei ce gasesti langa raftul cu carne congelata.

Faptul ca sunt "nemtesti" nu scuza nimic.

Si sursele Akyga sunt la fel de "nemtesti", dar exemplarul care nu bubuie in primele 6 luni merita premiu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Iote):

Citeste raspunsul meu anterior de mai multe ori, pana ce il intelegi.

| Simpatic a răspuns (pentru Iote):

Ok dar una e sa iei un produs semnat de Samsung si una de o firma noname din china chiar daca ambele produc si in china, insa una prezinta o garantie certificata a produsului si o certifica in primul rand marca si altul e la nimereala s-ar putea sa mearga sau nu.
Un exemplu si mai plauzibil e in industria auto, Mercedes face masini nu doar scumpe dar iti garanteaza ca sunt la un anumit nivel prin marca proprie, platesti un pret mare dar si produsul e de mare calitate.

| Iote explică (pentru Bula):

Se vede ca nu ai muncit cu adevarat la viata ta si ti-au venit banii usor. Mamica ti-a cumparat bursele la facultate? Tot ea ti-a cumparat functia si ti-a stabilit salarul?
Ce am intrebat eu si ce ai raspuns tu! Daca imi spuneai cum se comporta, hotaram in cunostinta de cauza. Asa, ce sa inteleg? Ca esti un rasfatat?

| Iote explică (pentru Simpatic):

Draga, matusa si-a luat pantofi "de marca" cu semnatura scumpa: Ara. La sfatul prietenei ei cunoscatoare. Acum ii injura de aude cartierul ca sunt prosti, urati si nici macar nu sunt de piele. Cam are dreptate. Nu repet greseala ei. Iti spun si tie ce i-am spus si lui Bula: voam sa stiu cum se comporta, sa pot hotari. Nu laude neacoperite de realitate.

| Zuzu1991 a răspuns:

De curand am auzit de niste vehicule pe 4 roti, le-ati folosit?
ce parere aveti despe ele?!?
pai am o parere foarte proasta despre o caruta trasa de cai (dar are 4 roti nu) si una foarte buna de un Ferrari de 700mii de euro

asta ai intrebat si tu... chestia depinde de producator, model, magazin de incredere (ca nu iti da o chinezarie) etc.

| NunuNini a răspuns:

Pff, numai "de firma"?
Am luat o baterie cu adevarat "no name". 5200 mah cu numai... 17 lei. Nici nu stiu daca "promate" e firma sau doar siteul. Eu am luat-o din magazin. Si merge perfect. Cred ca de vreo doi ani.
Nu stiu modelul de care intrebi. Dar sincer, toate sunt "la noroc".

| FantasyBoy a răspuns:

Https://www.eevblog.com/forum/chat/18650-fake-li-ion-cells/
https://lightsngear.com/wp-content/uploads/2014/06/bad-18650.jpg
Daca elementii sunt"brand" gen Ultrafire, no-name, e clar ca aia 10Ah sunt chinezesti...un element 18650 Samsung, Panasonic e cca. 70 de lei si nu trece de 2400mAh.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Iote):

Tot n-ai inteles ce- si de ce am scris.
Sorry, n-am ce-ti face.