| Zedge a întrebat:

Buna ziua la toti.
Vin astazi in fata voastra cu o dilema daca ii pot spune asa, cu care ma confrunt.
Eu vreau sa imi schimb televizorul care este cam vechi, un Sony de prin 2006, e bun TV, mare, nca merge perfect dar e de moda veche si vreau sa il înlocuiesc cu un tv nou.
Bugetul meu este de maxim maxim 1600 lei, deci ceva in marja asta de pret si oricum il iau in rate, ca nu imi permite buzunarul cu banii jos, cel putin nu acum.
Insa am o dilema pe tema asta eu voiam initial sa iau un Smart TV (Samsung, LG, Sony sau Panasonic) astea sunt cele mai bune din cate am auzit, insa am tot auzit ca dupa un an cam asa nu prea se mai fac update-uri si nu mai poti folosi unele aplicatii sau sa te uiti pe youtube sau chiar sa vezi unele site-uri pe net, astfel Smart Tv nemafiind asa smart. Luand asta in cosiderare ma gândesc acum sa ma orientez catre un LED simplu tot Full HD insa non smart, deoarece i-am auzit pe unii sa conecteaza la LED, laptopul si pot intra pe net pot vedea video pe youtube pot rula aplicatii toate, etc.
Deci cine se pricepe si poate sunteti care detineti ce imi recomandati sa iau Un Smart TV sau mai bine LED non-smart, chiar nu stiu ce sa aleg, voi ce ma sfatuiti?

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Tocmai mi l-am achizitionat azi pe post de monitor PC.

http://www.emag.ro/......DHF17MBBM/

Pot spune ca imaginea este extraordinara iar interfata smart se misca excelent.

Chiar daca (cum zici tu) nu vor mai aparea actualizari pentru programele smart (ceea ce nu se va intampla) o sa poti folosi tv-ul ca unul non-smart daca asta doresti.

Un alt TV pe care il are un prieten de-al meu este Philips-ul acesta care are un super pret iar imaginea este foarte buna.

http://www.emag.ro/......DVXH5MBBM/

| Zedge explică (pentru Intruder19):

Cel care l-ai achizitionat tu il aveam si eu in vedere sa il iau exact modelul ala, dupa ce am citit reviewurile m-am convins ca e cel mai bun in marja de pret pana in 1600 lei.
In legatura cu actualizarile ma refeream la faptul ca cineva spunea spre exemplu ca Youtube a schimbat API-urile (nu stiu ce e ala) in fine si ca versiunile mai vechi de Smart TV de exemplu cele din 2013 nu mai merg pe Youtube, ca nu au mai primit update.
Deci e faza ca producatorul spre exemplu Samsung, nu mai face update-uri pentru modele mai vechi si tu sau eu ramanem poate peste un 1 sau 2 ramanem cu un Smart TV care nu mai pot folosi Youtube, unele aplicatii sau site-uri, pentru ca nu mai are update-uri, de chestia asta ziceam.
Eu nu vreau nicidecum sa folosesc Smart TV ca unul non smart, pai atunci pot lua direct unul LED si gata, de asta spuneam ca sunt confuz pe chestia asta.

| Intruder19 a răspuns (pentru Zedge):

Nu am idee despre lucrul asta, eu l-am luat mai mult sa il folosesc pe hdmi ca monitor. Nu prea m-a interesat aplicatiile smart.

Eu l-am luat ca aveam nevoie de un monitor, avea review-uri bune si l-am prins la reducere.

| Zedge explică (pentru Intruder19):

Aa ok, mersi oricum de raspuns, ma lamuresc eu pana la urma.

| K0sti a răspuns (pentru Zedge):

Pai si Samsungul ala e tot LED, sau nu se vede?

| Zedge explică (pentru K0sti):

E LED Smart

| K0sti a răspuns (pentru Zedge):

Eu nu vreau nicidecum sa folosesc Smart TV ca unul non smart, pai atunci pot lua direct unul LED si gata...

| Celcareajuta a răspuns:

Gandesti foarte bine! Oricum cele smart sunt majoritatea LED. Ia unul cu o diagonala cat mai buna, FULLHD non-smart de preferabil SONY.

| Zedge explică (pentru Celcareajuta):

Ce imi recomanzi intre astea 2 ca nu ma pot decide.
http://www.mediagalaxy.ro/......-ue40j5200
sau
http://www.mediagalaxy.ro/......g-32lf630v

As inclina spre Samsung ca are diagonala mai mare insa nu stiu daca la imagine si sunet e bun si pe partea de smart cum se comporta, tu ce zici?