| emi_3954 a întrebat:

Buna ziua/seara TPU.De cateva zile am niste probleme cu calculatorul.Am desfacut coolerul ca sa il curat si cand l-am pus inapoi si am aprins calculatorul procesorul a inceput sa se invarta mult mai tare si face zgomot cand e folosit 100%. Facea si pana acuma dar nu asa tare.Un sfat ceva am nevoie rapid.

Dau funda la raspunsul care rezolva problema!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la un service pc sa ti-l aranjeze ca lumea. Daca nu ai ce trebuie nu te apuca ca ghiolbanul sa umbli la el.Ca nu e bicicleta.Sa schimbe si pasta.Sa fixeze si procesorul ala ca vad ca de cand ai umblat la el a inceput sa se invarta.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

He heee, daca se invarte procesorul, e grav...

Pasta termica ai schimbat-o?

| emi_3954 explică (pentru K0sti):

Pai asta e ca nu am avut pasta termica, doar l-am defacut am sters praful si l-am pus inapoi, doar ca atunci cand ajunge la 100% utilizare incepe sa faca mai rau decat o drujba, face zgomot si mai tremura si unitatea din cand in cand

| Apocalipsa22 a răspuns:

Ai aplicat pasta termoconductoare si eu am patit la fel dar la mine sa supraincalzit procesorul

| K0sti a răspuns (pentru emi_3954):

Pai si daca nu ai avut cine te-a pus sa-l desfaci nene? Asta e, suporti consecintele! De asa ceva te apuci cand ai tot ce-ti trebuie...

| emi_3954 explică (pentru Apocalipsa22):

Am spus mai sus ce am facut.

| emi_3954 explică (pentru K0sti):

Si cine naiba esti tu? maicamea sa imi tii predica? ..pana acuma nu s-a supraincalzit procesorul..il folosesc asa de vreo 10 zile si imi e doar de zgomot atat

| K0sti a răspuns (pentru emi_3954):

Tactu, dar spre norocul tau, nu sunt! Deja imi pierd timpul cu tine! Tine-l in continuare si o sa ramai fara el!

| emi_3954 explică (pentru darrio2007):

Nu se invarte procesorul...coolerul se invarte mult mai rapid de atunci, eu ma gandesc sa nu se fi deplasat ceva prin el, adica azi dimineata am deschis doar browserul si de la 1% a sarit direct la 100%, nu stiu la service deocamdata nu il duc astept sa vina fratemiu acasa caci el se pricepe si o sa ii fac o curatare completa a calculatorului si schimbare de pasta.