| Qwertyuop2389 a întrebat:

BUNA ZIUA! tocmai ce mi a venit calculatorul si monitorul...Cand le am deschis mi a aparut ceva la monitor ...mai exact no video input...tin sa mentionez ca placa video merge perfect. Am testat si pc ul pe televizor ...plus de asta si cei care mi au instalat windows ul au folosit un monitor....Astept cat ma repede un raspuns de ce nu ar putea merge iar celui mai bun raspuns ii dau funda!

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, daca esti sigur ca cablul functioneaza... uita-te un pic la monitor.

Este posibil sa aiba mai multe surse de intrare si poate tu nu te uiti la cea corecta. Gen televizoarele mai noi pot sa primeasca semnal pe AV, HDMI sau antena. Ca sa vezi una din astea ar trebui sa comuti tv-ul pe acel tip de intrare.

In mod normal ar trebui sa comute automat. Dar merita o incercare.

Verifica de asemenea daca nu cumva ai doua placi video la calculator. In general placile de baza vin si cu o placa video incorporata. Verifica daca tu ai vreo placa video adaugata de tine si stai cu mufa in placa gresita. Dupa ce reusesti sa vezi ceva pe ecran, il configurezi tu...

As folosi urmatoarea ordine:

1. Verificat cablul
2. Verificat monitorul.
3. Verificat placa si reluata verificarea monitorului daca nu merge direct.
4. Dus monitorul la garantie sau incercat pe alt calculator cu el daca poti.

| Qwertyuop2389 explică (pentru cristimihailov):

Pai am primit de asemena si niste drivere de la placa video de la placa de baza etc.pe care nu le-am folosit.Ar putea fi asta cauza? Am nevoie neaparat de ele? Eu calculatorul mi l-am luat deja asamblat si nu stiu daca am nevoie de ele.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Nu conteaza driverele in acest moment. Deoarece ar fi trebuit sa vezi ceva la bootarea calculatorului.

In plus, in momentul in care calculatorul/windowsul porneste acesta ar trebui sa intre in configuratia implicta, de eroare, in rezolutia de 800 cu 600. La cele mai vechi 640 cu 480, dar nu mai sunt suportate de w7.

Parerea mea este ca driverele nu au nici o parere de spus in problema ta. Vor avea dupa poate. Primirea calculatorului deja instalat presupune ca cineva sau ceva a facut niste setari.

Singura metoda prin care poti sa nu mai vezi nimic pe ecran, in afara de a alege altceva incompatibil ar fi sa setezi o rezolutie sau o rata de refresh mult mai mare decat poate fi suportata de monitor, dar mesajul de pe ecran o sa fie complet diferit.

Urmareste pasii care ti i-am spus anterior si o sa rezolvi repede.

Daca crezi ca nu te pricepi sau nu i-ai inteles corect ia calculatorul si cu monitorul si du-le la un centru second, reparat calculatoare, etc.

Ceea ce descri acolo se intampla destul de rar sa fie o problema de fabricatie, si e mult mai probabil sa fie o problema de configuratie.

| Rockat a răspuns:

Poate avea cablul probleme. Poți încerca alt cablu. Dacă problema persistă atunci poate fii de la monitor.

| Qwertyuop2389 explică:

Am fost la media galaxy de unde am luat si pc ul si monitorul.Mi-am luat monitorul cu cablu cu tot si atunci cand mi l-a verificat a zis ca nu are nicio problema.A zis ca e posibil de la drivere.A fost ok le-am instalat, nicio problema.Cand am bagat cablul in monitor si am deschis pc ul tot asa no video input.Si in plus nu stiu ce rezolutie suporta monitorul, doar daca e pe cutia lui, asa nu stiu...