| Bogdan1234435 a întrebat:

Buna ziua TPU...
Am o intrebare pentru voi. vreau sa stiu daca queriul de mai jos este corect:
INSERT INTO articles (article_title, article_content, article_timestamp) VALUES ($title, $content, date())'
Multumiri anticipate

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Inteleg ca parametrii sunt variabile php. Fa intii o bucla try catch ca sa vezi de ce nu insereaza, daca variabilele alea sunt empty atunci vezi daca le-ai asignat ceva de pus in db. Daca querry-ul este exact asa cum l-ai scris nu e nimic in neregula cu el.

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

In ce tip de baza de date? In functie de tipul db-ului, exista diferente de sintaxa, desi la baza sunt toate sql.

| Bogdan1234435 explică (pentru StefanKogut):

Este o baza de date MySQL

| Bogdan1234435 explică:

Problema suna in felul urmator. query-ul INSERT INTO articles (article_title, article_content, article_timestamp, article_tags, article_image, article_category) VALUES ($title, $content, $time, $tags, $image, $category) nu merge... adica nu insereaza niciun rand in baza de date

| StefanKogut a răspuns (pentru Bogdan1234435):

Inteleg ca parametrii sunt variabile php. Fa intii o bucla try catch ca sa vezi de ce nu insereaza, daca variabilele alea sunt empty atunci vezi daca le-ai asignat ceva de pus in db. Daca querry-ul este exact asa cum l-ai scris nu e nimic in neregula cu el.