| 1977 a întrebat:

Cum se fac tigarile manual atunci cand ai tutunul+foitele+filtrul? Este pentru prima oara cand vreau sa fumez din astea, dar nu stiu sa imi fac tigarile. Multumiri anticipate!

14 răspunsuri:
| funnymantm a răspuns:

Pei sunt "aparate" micute speciale. Dar daca nu ai, atunci le faci cu mana.
Nu e greu, adica e mai mult logic, asezi tutunul in foaie la fel si filtrul si il "impaturesti". Dar ai grija, aminteste-ti cum faci clatite. Un strat subtire de gem e de ajuns sa se simta ca lumea. Si aici la fel, nu trebuie sa pui mult tutun. Pana la urma, pui cat simti ca duci.
Nu stiu cat de mult te ajuta ce am spus, probabil te-ai gandit deja la varianta asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De curand am venit din Spania si am vazut cum isi faceau acolo tigari, pentru a iesi ceva mai ieftin la pret. Se gasea acolo tutun la cutie si foite cu fitru, gata lipite. Intr-un dispozitiv ce marimea unui capsator se introduce tutun (se umple o fanta superioara), se introduce capatul foitei si dupa o culisare iese tigara gata facuta. Dupa ce am prins putina dexteritate am facut un pachet in 20 de minute, fara nici o graba, in timp ce ma uitam la televizor. Tutunul era foarte bun, (american blend) si ieseau tigari foarte bune, nu am simtit mare diferenta fata de Marlboro din care fumez. Eu am fost doar in vizita, insa am observat ca e destul de raspandita metoda de fabricatie home made a tigarilor, pretul acolo era intre 2 si 3 euro/pachetul si prin fabricatie proprie ieseau cu pachetul ceva peste jumatatea pretului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se fac tigarileeee?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumparati aparat de facut tigari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi filmuletele postate aici : http://www.tutunieftin.home.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mana se face ...si cu mintea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui tutun sau iarba ce vrei in foaie si pui la capat un filtru dupa aceea lipesti si fumeaza frate cat vrei eu asa mi le fac si caomand iarba de pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasate, mai bine nu invata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare. cata iarba pui la un joint facut din 3 tigarii? 0. 5 cumva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine stie cum se fermenteaza tutunul sau ce plante de la noi mai contin nicotina

| tutunieftin a răspuns:

Pe www.tutun-ieftin.eu puteti vedea la pagina http://www.tutun-ieftin.eu/producerea-tigarilor cateva filmulete cu toata tehnologia.

| Inginerie a răspuns:

Mai bine te lasi, totusi citeste despre cum se fac tigarile, pentru cultura ta generala!