| xatxat123 a întrebat:

TPU! Am o problema cu ramii, am 8gb ram dar imi citeste doar 4gb si este single-channel. Am avut o placa de baza Asrock 960 gs3-fx si mi-am cumparat una noua Asrock n68-gs4 fx r2.0 dar tot nu imi vede toti 8gb ram. Am incercat sa schimb de pe un slot pe altul, am dat upgrade la bios, dar aceeasi problema. Cine ma poate ajuta dau funda, Multumesc!

POZA : https://imgur.com/a/I3mVE

2 răspunsuri:
| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Salut! Incearca sa gasesti o optiune in BIOS care sa iti activeze "dual-channel" memory. Si asigura-te totodata ca ai un OS decent si capabil de a "vedea" 8gb de ram. (64bit os)

| xatxat123 explică (pentru Iancu_Silvan_1996):

Am Windows 10 Pro 64 bit si poti sa imi spui mai exact ce optiune din bios trebuie sa o activez, Multumesc. ^^