| LucianMoraru a întrebat:

Buna ziua TPU am o placa de baza gigabyte g31m-es2l soket 775 si vreau sa o schimb cu asrock g31m-gs r2.0, problema este se poate face asa ceva? au acelasi soket si is amandoua ddr 2 pot scoate procesorul si restul pieselor si sa le pun pe Asrock?

4 răspunsuri:
| KissAndor a răspuns:

Buna ziua. Da se poate pentru ca sunt de acelasi format deci se potriveste si in carcasa si procesorul si ramul, tot tacamul, eu iti recomand sa cureti processorul de pasta cea veche si sa pui o pasta termica noua si curata ventiatorul de la processor si sursa daca este cazul. Numai bine

| LucianMoraru explică (pentru KissAndor):

Le-am curatat, se poate ca placa de baza ca imi ingreuneze pc-ul, adica imi merg jocurile greu, se se pupa placa video cu placa de baza, am bagat mai demult o placa de la ati si nu suporta procesorul si ma gandesca ca mi-am stricat placa de baza

| KissAndor a răspuns (pentru LucianMoraru):

Nu are cum sa-ti ingreuneze placa de baza performantele la jocuri ca Slotul PCI-E x16 este la fel doar daca placa video este diferita m-ai slaba doar asa poate aparea o performanta m-ai scazuta (sa zici ca merge m-ai greu) cel putin la jocuri. Procesorul nu are legatura directa cu placa video nu este vorba de suport, poti sa pui un procesor din 2009 langa o placa video din 2014 doar placa de baza sa fie compatibia cu ele treaba e ca acea placa video ar fi limitata la performante comparativ pe blanata cu acel processor. Sper ca ai inteles ce am vrut sa-ti zic!

| LucianMoraru explică (pentru KissAndor):

Am inteles, inseamna ca s-a stricat placa video? nu mai randeaza ca inainte, merge in frameuri, l-am dus la un reparator si zicea ca e sticat ceva la bios, nu se pupa placa video cu placa de baza