| UrsuMihai a întrebat:

Buna ziua TPU am si eu o intrebare happy

Ce aparat foto sa-mi cumpar de inceput in valoare de 1.400 Lei (mai mult nu am)...
Eu am gasit 2 aparate foto o sa las 2 link-uri mai jos si sa-mi spuneti si care ar fi mai buna dintre astea 2...

1) https://altex.ro/camera-foto-sony-dsc-hx350-20-4mp-50x-o ptikai-zoom-negru/

2)https://altex.ro/......nch-black/

M-am uitat la specificati m-am documentat si eu cat decat despre aparate, poze etc...
Si vreau ceva cat decat bun asa de inceput pentru fotografi si video...
Eu la aparatele astea 2 le-am pus sa-mi dati un sfat (cei profesionisti)...
Sony e o firma cunoscuta si are un review bun...
Pe cand Panasonic-ul are in specificati ca face poze si video la o calitate 4k si la un pret super bun...
Si eu am in minte ca poate am scpat ceva si decat sa fac o alegere gresita mai bine intreb pe cineva care se pricepe...
Astept un raspuns ori un alt aparat ori unu din cele 2 aparate de mai sus...
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Salut daca vrei sa te apuci de fotografie ar trebui sa incepi cu Mirrorless sau DSLR(sunt aparate care te lasa sa schimbi obiectivul), cu acele doua (aparate bridge) esti limitat la un obiectiv zoom(ce nu este genial).
Recomandarea mea e sa mergi pe second hand, in 1400 lei gasesti aparate chiar stralucite pentru inceput, uite niste combinatii de body+obiectiv:
Nikon D3300 + Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G sau cel de 35mm f/1.8G (vezi ca mai exista obiective de ce fac parte din seria D si nu G, petru acele obiective ai nevoie de motor de focus inclus in body, altfel nu merge autofocusul si esti vei face focus manual)
D90/D300s + Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8D sau 35mm f/1.8D (aici ai motor de focus in ambele body-uri asa ca poti merge pe seria D fiind mai ieftina ca G)
Daca vrei Mirrorless poti merge pe(nu prea cunosc obiective de la Sony/Olympus/Panasonic...)
Olympus om-d e-m10 la obiectiv poti sa te interesezi tu(ca nu stiu)
Sony A5000 la fel cu obiectivul...

Inca o idee e ca nu mi-ai spus ce faci cu aparatul, portrete, fotografie stradala, landscape?
Pentru portrete folosesti obiective 50mm+, pentru fotografie stradala merge un kit lens de 18-55, si landscape in general obiective mai wide, dar nu e o regula.

Inca o recomandare ar fi sa intri in grupul de fotografie F64 pe Facebook(desi poate nu mai folosesti Facebook)poti cere acolo recomandari si in general vin oamenii si cu oferte.
Chiar iti recomand sa intri in el si sa ceri ajutor acolo:
https://www.facebook.com/groups/209380932544845/
Si eu as vrea sa intru in fotografie si m-am interesat in ultimele saptamani(desi ai vrut un raspuns de la un profesionist)

Si inca ceva, aparatele recomandate de mine nu prea le poti folosi la video, mai ales D90 si D300s care sunt printre primele aparate care au functia de filmare. Poate acel D3300 mai face ceva.

Succes

4 răspunsuri:
| UrsuMihai explică (pentru XYZ02):

Deci un D3300 mi s-ar potrivi un 18-55 ca gen vreau sa fac niste wallpapers old street si mai filmez din cand in cond dar tot in oras gen si nu prea plec decat rare ori pe undeva la munte dar daca e sa ma orientez in alte directi pot sa-mi iau un alt kit de lens nu?
Si am gasit aparatul pe olx asta e nu?
https://www.olx.ro/......aB2Kn.html

| UrsuMihai explică (pentru XYZ02):

Si as mai vrea sa stiu gen pentru poze landscape un kit de lens Merci!

| XYZ02 a răspuns (pentru UrsuMihai):

Da,acel D3300 e paratul de care iti spuneam.
Acel 18-55 e numai bun pentru landscape, deoarece cel mai des il vei tine pe la 18-35mm.
Daca vrei ceva de macro poti merge pe un Tamron de 70-300mm,cred ca il gasesti pe la 300ron second hand, dar vezi ca nu are stabilizare, asa ca de la 200mm+ vei avea nevoie de un trepied.

Problema ar fi ca e greu sa filmezi cu un obiectiv fara stabilizare, iar cel de 18-55 vine cu stabilizare (se numeste VR in cazul obiectivelor Nikon), deci ai putea filma cu obiectivul de 18-55.
Personal ti-as recomanda sa ai ambele obiective, 18-55 pentru fotografie stradala si filmat, iar acel 70-300 daca ai nevoie de un macro.

| UrsuMihai explică (pentru XYZ02):

Ok Merci