| xPanth3r a întrebat:

Buna ziua tuturor, mai vin si eu cu o intrebare, m-am gandit sa fac Livestream pe Youtube, pana una alta ma gandesc dar nu stiu cum functioneaza monetizarea, imi spune si mie cineva cam ce ar trebui sa stiu inainte sa o folosesc? De exemplu pe Twitch (tot o platforma ca Youtube doar ca se face doar live-uri) acolo trebuie sa faci un contract cu ei cand sunteti afiliat, ca sa puteti castiga bani din subscriptii si nu stiu ce prostii, imi explica si mie cineva cam cum functioneaza YouTube si monetizarea lui? DAU FUNDITAA!

3 răspunsuri:
| DataScience a răspuns:

Dupa ce ai minim 1000 de abonati si nu stiu cate ore vizionate poti aplica pentru un cont adsense(abia atunci poti monetiza orice video vrei, fie livestream).
Iar raspunsul celor de la Youtube dureaza de la cateva zile la cateva saptamani (sa aflii daca ai fost acceptat).

| xPanth3r explică (pentru DataScience):

Si gen trebuie sa ai contract nu stiu ceva cu ei? sau

| DataScience a răspuns (pentru xPanth3r):

Contractul e cel care il faci cu adsense dupa ce aplici si te accepta. Lasa asta, tu fa-i content de calitate, ceea ce e super greu, si abia apoi daca reusesti te gandesti si la treaba asta, fiindca nu castigi nimic cu cateva mii de vizualizari, sa ajungi la macar zeci de mii ca sa castigi cativa dolari pe luna, iar banii se scot abia la 70-100$ care majoritatea(chiar si a celor ce fac materiale foarte de calitate) ii strang dupa abia multe luni de creat content cand abia se apuca.