| Reddfox a întrebat:

Care e diferenta dintre un procesor unlocked, si unul "neunlocked"

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Producatorii de procesoare "pun lacate" pe produsele lor pentru a impiedica utilizatorii sa creasca cantitatea de curent ce poate intra in procesor.

Atunci cand faci "overclock", fortezi regulatoarele de voltaj sa introduca mai multi volti(decat valoarea normala, pe care producatorul a setato), prin urmare, procesurl va rula la o frecventa mai mare, deci va merge mai repede, va consuma mai mult curent si se va incalzi mult mai tare si mai repede.

Procesoarele "unlocked" sunt, de obicei, mai rezistente la caldura si mai stabile la socuri electrice (nu cu mult, incat sa faca vreo diferenta daca este rulat in parametrii standard, insa suficient de mult, daca este "overclocked").

Pe scurt, CPU "unlocked" = poti face "overclock".

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat