| andrei_6254 a întrebat:

Care este diferenta intre un iPhone 4 neverlocked si unul unlocked

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Scuze, greseala mea, nu prea am citit eu bine, neverlocked este cel care nu este codat din fabrica si este gata sa poata fi utilizat pe toate retelele, adica un telefon care nu necesita deblocare. Si cel unlocked este cel care a fost codat pe o retea dintr-o tara, si apoi a fost decodat de catre cineva, mai pe inteles un telefon decodat.

2 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Diferenta : neverlocked este nedecodat si cel unlocked este decodat si merg toate cartelele pe acel telefon.

| valentino52 a răspuns:

Practic un telefon unlocked oficial devine la fel ca si unul neverlocked care nu a fost codat in nici o retea. Daca unlock-ul se face prin geveysim/ultrasn0w/sam nu este o decodare permanenta. ca dezavantaj nu poti reinstala sau updata softul deoarece vei pierde unlock-ul si telefonul nu va mai functiona decat in reteaua in care e blocat.